BMW E36 Turbo Drift Aracı

Bugün sizlere Ankara’daki en profesyonel şekilde Drift için hazırlanmış aracı tanıtacağız.

Bu gördüğünüz araç Tosfed ’in her yarışına girebilecek seviyede hazırlanmış. Araç Tosfed ’in açık gruptaki tırmanma ralli vb. bütün yarışlarına katılabilecek durumda iken aynı zamanda sokakta binilebilir güzellikte. TÜV muayenesi yapılmış, plakalı ruhsatlı bir Drift arabası. Araca çok ciddi emek harcanmış, detaylardan kaçılmamış. İnce detayları bu arabayı çok özel yapıyor. Bu E36 için bugüne kadar Ankara’da hazırlanmış en iyi ve en profesyonel Drift arabası diyebiliriz. Güzelliği ile bütün dikkatleri üzerine çekiyor.

Aracın motoru ile başlayalım, çünkü motor gerçekten çok ilginç hazırlanmış. Motor işinin tamamı Dadaş – Bekir usta tarafında yapılmış. M50b25 olarak hayata gözlerini açan motorumuz E92 335i twin-turbo pistonları da kullanılarak 3000cc’ye çıkartılmış. Motora daha fazla hava sokabilmek için Mercedes Axor kamyondan çıkma bir turbo takılmış. Turbonun üflediğini soğutabilmek için 2 adet VW Crafter minibüsün intercoolerı birleştirilip aracın önüne yerleştirilmiş. Bütün üsten monteli (top-mount) turbo egzozu ve bütün borular bu araca özel yapılmış. Aracın orijinal radyatöründe herhangi bir oynama yapılmamış.

Arabanın orijinal şanzımanı gücü bronz balata ile iletirken arkada 3,25 oranda büyük kafa kilit diferansiyel mevcut. Aracın daha iyi yere basması için Bekir usta süspansiyonları sertleştirmiş ve spor helezonlar takmış. Araç ne fazla alçak olmuş nede yaylanma gücünü yitirmiş.

Aracın frenleri 2,8 BMW’den alınmış ve hava soğutmalı diskler takılmış. Araç Drift yarışlarına hazırlandığı için Bekir usta rot kollarını modifiye ederek aracın ön teker açısını %14 artırmış (Bu fotoğraflar için görevlendirdiğimiz Fotocig ilk defa Drift arabası çekti ondan direksiyon açısını çekmemiş 😀 Bugün buu detayları öğrendi, artık bir sonraki yazıda yayınlarız direksiyon açısını). Son olarak yürüyende 4 köşeye 4cm’lik alüminyum spacerlar takılmış ve lastikler dışarıya alınmış.

Aracın kasasına bakarsanız gözünüz hemen bazı detayları yakalıyor; arkada difüzör ve kanat, yanlarda marşpiyeller, önde tamponun altında çıkıntılar ve kaputtaki havalandırmalar. Aracın ön ve arka çamurlukları Hazım Oto Kaporta tarafından 4’er cm şişirilmiş.

Yine Hazım Oto Kaporta kaputtaki havalandırmaları da yapmış. Kaput havalandırmaları araca tam bir yarış arabası havası katmış. Ancak üzülerek söylemek istiyorum kaput havalandırmaları ters yöne baksaydı daha çok işe yarardı. Kaputtun o noktasındaki havalandırmalar ancak aracın önünden giren havanın radyatör ve intercooler’dan geçtikten sonra dışarı çıkması görevini görür. Kaputun üstünde oluşan alçak basınçtan dolayı o deliklerden kolay kolay hava girmez.

Bu tarz havalandırmalara en güzel örnek E46 M3 CSL kaputudur.

4l0bon

Arabanın ön ve arka tamponları yine bu araca özel olarak tasarlanmıştır. Fibersan tarafından yoğun emek ile pürüzsüz hale getirilen tamponlar gerçekten çok güzel duruyor.

Aracın dışında bütün renkleri birbirine bağlayan, araca yarış arabası hissi katan ve “al beni” yaratan jantlarına değinmeden geçemeyeceğim. Turuncu ve sarı fosforlu renge boyanan orijinal Sparco jantlar hem sağlamlığı ile aracı ülkemizin çukurlarından koruyor, hem de aracın (unsprung weight) taşıma noktalarının dışında kalan ağırlığını azaltıyor.

Gelelim aracın içine, Bekir usta tarafında bir tarafı yükseltilerek kendi rezervuarı ile takılan hidrolik el freni orijinalinin yerine bağlanmış.

IMG_2320

Arabaya homologe Sparco yarış koltuğu, Sparco koltuk yan bağlama aparatı ve yine homologe Sparco 4 nokta emniyet kemeri takılmış.

Yangın söndürme tüpü pilotumuzun elini attığında yakalayabildiği yere monte edilmiş. Acil durumlara hazır.

IMG_2316

Driftchi’lerin tercihi derin direksiyon simidi olarak yine Sparco kullanılmış. Pilotumuz motorun durumunu orijinal göstergesinin yanı sıra defi ve aem göstergelerden de takip edebiliyor.

Bu arabayı diğerlerinden ayıran en büyük özellikle ise içindeki kaynak rollcage’i. Olası bir kaza anında pilotu koruması için dizayn edilmiş rollcage, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu kurallarına bağlı kalınararak yapılmış. Özel çelik çekme borulardan yapılan rollcage’in tasarımı Görkem Coşgun (Mühendis abimiz JOKER E30’un rollcage’ini de yapacak) tarafından yapılmış. Rollcage’in bütün işçiliği Kadir Örs (Kale Oto – Kadir Usta) tarafından yapılmış. Tosfed onayları alınmış ve araç yarış arabası olarak kayıtlara geçmiştir. Sahibi rollcage için kırmızı renk seçerek rollcage in dışarıdan da gözükmesini sağlamış.

Bir çok Drift arabasında görebileceğimiz gibi Rollcage ön göğüsten geçip o şekilde bırakılmamış, ön göğüsle birleştirilmiş.

IMG_2317

Yarış Garajı olarak araç sahibi ve pilotu Murat Yolcu kardeşimize bu arabaya bu kadar emek harcadığı için, en ufak detayları ile yılmadan uğraştığı için, Ankara’ya profesyonel hazırlanmış bir Drift arabası kazandırdığı için ve modifiye sektörüne yarış arabası yapılıp günlük hayatta da binilebileceğini gösterdiği için ÇOK teşekkür ederiz. Murat kardeşimiz katıldığın yarışlarda başarılar diler kazasız belasız aracın zevkini almanı dileriz. Ankara’yı en iyi şekilde temsil edeceğinden şüphemiz yok.