Garajınızı Olduğundan Daha Güzel Göstermenin Yolu

Garajları güzelleştirmenin en basit yöntemlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Garajlarımıza yapılabilecek çok şey var, tavanından yerine, duvarından kapısına kadar yapılabilir çok şey var. Garajımızı ne için kullandığımız bu konuda çok önemli, sadece araba parkı için mi yoksa tamir bakım işleri içinde mi kullanıyoruz buna göre kendi dizaynımızı yapabiliriz.

Duvarlar

Duvarlarınızı halı veya köpük ile kaplayabilirsiniz, garajınız dar ise arabanızın kapılarını vurmamak için kenarlara köpük veya kalın halı kaplayabilirsiniz.

Duvarlarınızı güzelce boyayabilirsiniz.

boya (1)boya (2)

Yada en sevdiğiniz aracın fotoğrafını duvarınızda sergileyebilirsiniz.

IMG_0746-lgMikeDesmond_GarageWallMural

Tabi bazı fazla yetenekli arkadaşlar da duvarlarına Ferrari V12 motoru boyuyor.

Bir de tabi duvarınızı değişik araba ürünleri ile kaplayabilirsiniz yada kendi logonuzu sergileyebilirsiniz.

dvar (1)dvar (2)

Yerler

Yerleriniz için de seçeneğiniz çok. En basiti yerleri boyarsınız güzel bir gri renge, temiz durur. Hatta bu desenlileri var onlardan da boyayabilirsiniz.

boya

Azcık daha pahalı olacak ama epoxy kaplama yapabilirsiniz. Kir de tutmaz bu sayede.

epoxy

Garajım benim için çok değerli diyorsanız da interlocking garaj floor adı ile satılan taban kaplamasını da alabilirsiniz. Bu malzemeleri kullanacak arkadaşlar önceden araştırsın derim. Şahsen epoxy kaplamayı hepsine tercih ederim.

Düzen

Garajınızın içinde düzeninizi kurun. Derli toplu olun, aradığınız şeyi elinizi attınız mı bulabilin her şeyin yerini bilin. Düzen iyidir buna söyleyebileceğimiz bir şey yok kendi düzeninizi kendiniz kuracaksınız. Size bir kaç örnek gösterelim.

Kapı

Garaj kapısı hep ihmal edilen bir alandır. Ancak her geldiğinizde ilk gözünüze çarpan şey de kapınızdır. Otomatik yada manuel, metal yada ahşap, camlı yada  düz aslında seçenek çok. Hatta şimdiki yeni baskılar sayesinde kapıları kaplayıp hoş kapılar yaratmak da mümkün.

Işıklandırma

Çok önemli olup genelde atlanılan bir konudur ışıklandırma. Yeni LED teknolojisi ile iyicene ufalan ve güçlenen ışıkları kullanabilirsiniz. İyi aydınlatılmış bir garajda çalışmak insanı mutlu ediyor.

Isı ve havalandırma

Garajlar kışın soğuk yazın da sıcak olurlar. İnsanı çalıştığı ortadan soğutur, kışın elin alet edevata gitmez yazın terden çalışamazsın. Bunun için bir fan ve ısıtma aracı olursa çok iyi olur. Ülkemizde genelde soba tercih edilse de benim size tavsiye birazcık tuzlu olacak. Yerden ısıtma yapın, soba sadece noktasal ısıtır bütün alanı ısıtmaz, yakacağım diye uğraşırsın, sönmesin diye sürekli beslersin, malın teki gelir içine atar bir şey parlar, bacası içeri basar… Bide ısınmak için dibine gideceksin. Bir de fan takılmalı, yerden kalkan arabadan dökülen tozlar çok ciddi sağlık sorunları yaratıyor. Bunlardan kurtulmak için kesinlikle bir fana ihtiyaç var.

 

ısıtmafan

Elektrik ve hava uçlarını çalışa alanınızın yakınına da getirmeyi unutmayınız. Bunlar gibi değişiklikler garajımızı kullanışlı ve yaşanabilir hale getirmeye yardımcı olacak şeylerden bazıları. Sizlerde görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.