Modifiye Arabaların Zorlukları

Modifiye arabalar ile yaşamak bazen çok zor oluyor. Modifiyeli derken arabama jant taktım bide arkaya spoiler taktım değil. Adam akıllı bir amaç uğruna modifiye edilmiş arabadan bahsediyorum, göstermelik modifiyeli araçlardan değil. Bu arabalarla hiç yaşadınımız bilemiyorum ama gerçekten bu araçlar ile yaşamak zor oluyor.

Örneğin yeni kasa bir M5 aldınız bu araç sizi 200km/sa ile saatlerce konforlu bir şekilde A noktasından J noktasına götürmek için dizayn edilmiş. Bundan dolayı araç uzun yolda çok rahat, trafikte çok rahat ve gazlarken çok hızlı. Ama Drift yarışları için modifiye ettiğiniz E30’unuz sadece ve sadece Drift yaparken iyi.  Günlük kullanımda çok rezalet bir hal alıyorlar. Belirli sınırlar için harika arabalar olabilirler ancak normal kullanımda gerçekten çok zorlar. Size bunun gibi araçların bir kaç zorluğundan bahsedeceğim.

Gürültü

Her modifiyeli arabada yüksek sesli bir egzoz var, bu egzozlarda genelde susturucusuz oluyorlar. Her ne kadar günümüzde düğmeli kapamalı egzozlar olsa dahi sesleri standart egzozdan çok daha yüksek oluyor. Hatta bazı arabalarda egzoz doğru düzgün olmuyor bile. egzoz (2)

Bu arabayı eve sürene kadar kafayı yemiştim. İnsanların açık egzozlar ile nasıl sürekli araba sürdüklerini anlamıyorum.

Tabi bide araçların içindeki sesler var, bu araçların takır tukur şangır pıtır cıtır sesleri hiç bir zaman bitmiyor. Yok böyle bir şey arabalar sürekli bir ses geliyor. Örnek olarak aşağıdaki videoyu izleyin, videoda arkada sesleri duyabilirsiniz o sesler yolda giderken de var.

Tanıdık seslerde sıkıntı yok ancak her duyduğunuz yeni sesin nerden geldiğini bulabilmek için adeta çıldırıyorsunuz. Stok bir arabası olanın bununu gibi bir sıkıntısı yok çünkü kolay kolay yanlış gidecek bir şey de yok araçlarında. Giderse de servisin kolaylıkla çözebileceği şeyler oluyor. Ancak bunun gibi araçlarda sürekli olarak alar modundasınız, hiç huzurlu bir sürüşünüz olmayacak sürekli arabada bir hata arayacaksınız. Bu belki kendi emeğiniz ile hazırladığınız aracınızı gözden sakınmak gibi olabilir yada bir sıkıntıyı erken fark ederek sıkıntıyı daha çok büyümeden halledebilme çabası. Bunları yaşadığınız sürece araba kullanırken huzurunuz olmuyor.

Sonsuz Çaba

Ben bugüne kadar bitmiş bir modifiyeli araba görmedim. Yanlış anlamayın bitiyor ama sadece 2-3 haftalığına bitir. Arabayı 200bg den 300bg’e çıkartıyorsun, ilk hafta muhteşem bir araban var, ikinci hafta idare eder bi araban oluyor ve üçüncü haftaya geldiğinde basıncı nasıl açarım diye uğraşmaya başlıyorsun. Proje arabaların sonu genelde o arabaya daha fazla para harcamayı istemediğimizde bitiyor. Honda Civic arabamız, önce yol tutuşu için coilover ve bütün kollarını ayarlanabilir yaptık, dedik fazlasına gerek yok. 1 ay sonra turbosu takılmıştı, 1 ay sonra arabanın içinde sadece 1 adet koltuk kalmıştı, 1 at sonra basınç açıp ayar yaparken motoru elimize almıştı. Yeni motor için fırsat diye bakıyorduk… ve dahası. Bitmiyor arkadaş, arabaya alıştığın gün yeni birşeyler istiyorsun. Sorun arabada değil modifiye sevdasında, bu işi seviyorsan mecbur yapacaksın bişeyler. Bundan dolayı modifiyeli arabalar piyasadan çok sanayi de. Sürekli bozlduklarından değil sürekli araca çaba harcandığı için, sürekli yenilendiği için.

Car+parts

Ekonomi

Modifiye sektörünün piyasaya pozitif katkısından bahseteyeceğim. Bize giren kısmından bahsedeceğim. Araba’yı aldınız, motoru güçlendirdiniz PARA, araba hızlandı durması lazım PARA, stanadart jantlara sığmıyor frenler yeni jant PARA, yola daha iyi basmamız lazım geniş taban lastik PARA, yol tutuşu için süspansiyon sistemi PARA, süspansiyon kolları bacakları PARA, araba yolu daha iyi tutuuyor içinde savrulmamak lazım yeni koltuk PARA, o koltuğa standart kemer olmuyor yarış kemeri PARA, direksiyon ele tam oturmuyor PARA, arabada gereksiz ağırlıklar var onları sökmek lazım PARA… Heralde bu şekilde 3 paragraf daha yazabilirim.

parça

Hadi farz edelim parçaların hepsini aldık sıkıntısız yürütüyoruz arabayı, ayda senede bir kontrol ettiğimiz yağı artık haftada bir kontrol ediyoruz, suyu, bujisi, aynı şekilde. Yaktığımız kat kat daha fazla benzini buraya yazmıyorum bile. Frenler daha çabuk aşınıyor, lastikler daha çabuk bitiyor ve bunun gibi yine paragraflarca yazabilirim.

çaba

Kısacası cebinize büyük zarar, yaparken çok para harcanıyor, binerken daha da çok para harcanıyor.

Konfor

O ne lan? Konfor, modifiye araba da duyulmamış bir şey. Piyasadaki en iyi coilover süspansiyon sistemini takın araç her şart altında günlük kullanıma uygunu olmayacaktır. Neden bahsettiğimi kiminiz anlamayacaktır. Arkadaşlar gidin bir otomobil bayisine ve yeni bir otomobil test sürüşü yapın. Şimdiden söyliyim arabanızdan nefret etmeye başlayabilirsiniz. Araba zaten alçak taktığınız ön tampon veya lip kırılmasın diye yollarda zik zak çizerek gideceksiniz çukurlardan kaçabilmek için ama arkadaş her şart altında kütük kütük dan dun başka birşey değil. Geçenlerde çok güzel hazırlanmış bir BMW E92 3-serisi araca binme fırsatı buldumm. Size şöyle söyliyim sahibi açmış muslukları döktürmüş arabaya. Alet cidden canavar gibi olmuş en iyi marka süspansiyonlar kullanılmış ama ilk çukurda tökezledik, standart E92 ile arasında dağlar kadar fark var. Sadece süspansiyon değil koltuk, kemer, ayağını koyduğun yer tavandaki halısı ve dahası…

konfor

Toplum

Siz ne yaparsanız yapın, azınızla kuş tutun yine yaranamazsınız. 2-3 tane it oğlu it yüzünden hepimizin adı kötü. Sanarsın hepimiz azılı haydut serseri, sağda solda içip karıya kıza laf atan, her kavşakta dönen, insan hayatını hiçe sayan, adi pislik bok herifleriz. Hiç birimizden bir yol olmaz hız yapalım ölelim herkes rahat etsin modundalar. Halbuki genelimiz elindeki bütün parayı arabaya bastığı için içkisi sigarası olmayan, karı kız peşinde değilde sanayide ustanın götünde koşan hayalleri uğruna akşam evde yatmayıp dükkandaki koltuk da uyumaya hazır olan adamlarız. Birimizin bir ihtiyacı olsun sadece yakın çevremiz değil geçen hafta kapışırken çaktığımız eleman bile yardım ile uzatır. Bizler birbirmize dostuzdur kimi zaman birbirmizi tanımadan bile. Kaç kere yol kenarında bozulmuş yada kaputu açık bir modifiyeli arabaya durup yardım ettiniz? Sizi bilmem ama benim başıma çok geldi…

bozuk

İçimizde itlik kopukluk yapan da var doğrudur ama genelde bizler arabamızın başına bir şey gelmesin diye uğraşırız. Bizler trafikte doğru araba kullanmayanları en çok affeden grubuzdur çünkü biliriz bizimde hatalarımız olmuştur, koca çukurdan kaçabilmek için arabayı üstüne kırdığımız abilerimiz olmuştur, ışıkta yanlayarak dönebilmek için genişten aldığımız olmuştur. Bunlardan dolayı bizlerde diğerleri hata yaptığında kolay affederiz bir çok insan gibi öc almaya çalışmayız. Sizlerde bizleri affedin abiler ablalar bizler kötü insanlar değiliz, sadece arabaları ve modifiyeyi çok seviyoruz.

sinirli

Aynasızlar

Size aynasızlarla aramda geçmiş kısa bir anımı anlatmak istiyorum. Eski püskü bir arabam var her gece saat 2,5 – 3 gibi sokaktayım sabah 5 – 6’ya kadar. Aklım sıra yanlıyorum gazlıyorum eğleniyorum. Beğendiğim yollar var artık bir rutin oluşturdum kendime sağlamda gidiyorum. Bir gün birden bire önüme bir polis aracı atladı, zor durdum çakacaktım polise. Polis abimiz indi konuşma aynen şu (bu olay gecelerin insanların olmadıkları yollarda geçti);

P: Napıyosun bu saatte?

YG: Bişey yapmıyorum memur bey geziyorum.

P: Aracının evrakları tamam mı?

YG: Tabi memur bey, buyrun (uzattım evrakları almadı)

P: Napıyorsun bu saatte?

YG: Gazlıyorum, yanlıyorum, stress atıyorum

P: Kaputun altında ne var? Kaç bg?

YG: Standart motor + turbo. 250-300bg vardır.

P: Dikkatli gazla, sağa sola bak sarhoş çok, sal onları gitsinler sonra sen kendi işine bakarsın.

YG: Tamam memur bey.

P: Şu kavşak da iki dönde öyle git!

Polis abilerimiz kardeşlerimiz de insan bunu hatırlamanızı istiyorum! Kötü birşey yazmak istemiyorum aynasızlar hakkında, ama içlerinde bazılarıda var ki tam insan oğlu insan. Hani bizim içimizde de kötüler var ya onlarda da var. Aynasızların izlemek zorunda oldukları bir prosedür var, kimisi insiyatif kullanarak bunu sizin aleyhinize kullanıyor kimi de artık kıskançlıktan mıdır bilemiyorum sizi yaşadığınız hayattan soğutmaya çalışıyor. Hele bir de devletin izni ile ithal edilmiş, devletin izni ile satılmış egzozları toplayıp deliler gibi bizlere cezalar yazıp araçları park çekip, her türlü eziyeti yapıp birde sonra yakalanan egzozları pkk’nın uyuşturucusuymuş gibi sergileyip önünde poz vermiyorlar mı!!! Yapmayın be abi…

egzoz (1)egzoz (2)

İstesenizde istemesenizde modifiyeli arabanız varsa aynasızlar peşinizde olacak.

Modifiyeli arabalar ile günlük yaşamak zor. Bundan dolayı sağlam bir modifiye/yarış arabası yapın kendinize, günlük hayatta kullanmak içinde ucuz göze batmayacak bir araba veya motor alın! Rahat edin!