Otomatik Fren Sistemi Arkadan Çarpmaları %39 Azaltmış

Amerika’da açıklanan istatiksellere göre hepimiz sığırız ve arabalar bizim yerimize fren yapmaz ise kaza yaparız. Fren sistemlerinin 2 tipi var, biri pre-collision (çarpma öncesi fren) diğeri ise pre-breaking yani herhangi bir şey algıladı mı hızı düşüren sistem.

otomatik fren (2)

Çarpa öncesi fren sistemi tek başına %23 azaltmış arkadan çarpmaları, bu sistemle beraber diğer sistemde beraber kullanıldığında bu sayı %39’a kadar artmış. Tabi trafik kazalarındaki boyun incinmeleri de aynı oranda düşmüş.

otomatik fren (3)

Ondan sonra neden herkes takmış kendi kendini süren araba işine girmeye çalışıyor diyorsunuz? Sizce neden? Adam gibi araba kullansanız bunlar olmayacak ama o hatunun instagram fotosu trafikten daha önemli. Bu arada 10 otomobil markasının bu acil durum fren sistemlerini standart donanım yapacağını biliyor muydunuz? Bu markalar Audi, BMW, Ford, General Motors, Mazda, Mercedes-Benz, Tesla, Toyota, Volkswagen, Volvo, Toyota ve Nissan. Toyota ve Nissan sadece Japonya’ya satılan arabalarında bu sistemleri standart donanıma ekleyecekmiş ancak yakın bir zamanda bütün markalar bunu standart ekipman haline getirecektir.

Yakında arabamız bizi istediğimiz yere bırakırsa şaşırmayın. Yanlamayı öğretseler keşke.

otomatik fren (4)