Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (1)

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio (QV) ile ilgili bilgiler yaklaşık 1 yıldır parça parça geliyor. İlk önce kısa bir video, ardından üretim modeli ile hemen hemen aynı olan bir konsept model, daha sonra motor özellikleri derken, Giulia en sonunda resmi olarak tanıtıldı. Şimdi ise resmi olduğunu düşündüğümüz değişik bir tanıtım videosu karşımıza çıktı. Bu videoda kırmızı ve lacivert olmak üzere 2 adet Giulia QV’nin sürüş sırasında hem tasarım detayları hem de ayrıntılı sesleri daha net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Diğer taraftan Yakın bir zamanda Alfa Romeo Giulia QV modelinin nasıl bir motora sahip olduğunu araştırmış ve analizimiz sonucunda bu motorun safkan bir Ferrari motoru olduğu kanısına varmıştık. Bu analizimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Alfa Romeo Giulia Qv Motoru Ne Kadar Ferrari

Sorduğumuz bu sorunun cevabını aldıktan sonra yeni çıkan video doğrultusunda bu sefer de “Alfa Romeo Giulia QV motorunun sesi ne kadar Ferrari?” sorusunu araştırmaya karar verdik. Duyduğumuz sesleri genelde motor sesi olarak adlandırsakta aslında mekanik sesler ve egzoz sesi daha ağır basmaktadır. Bunun sonucu olarak da aynı motora sahip 2 farklı model bile farklı sese sahip olabilir. Egzoz sesi bu nedenle genelde daha baskın çıkmaktadır ve sesin genel havasını belirlemektedir.

Alfa Romeo Giulia Dizel Motor Verileri Açıklandı

Yapacağımız karşılaştırmada ilk olarak Alfa Romeo Giulia QV ve Ferrari California T modelinin sesini karşılaştıracağız ve motoru Ferrari olan QV’nin sesinin ne kadar Ferrari olduğuna bakacağız. Ardından da Alman premium rakipleri BMW M3 ve Mercedes AMG C63 ile ses, boyut, performans ve görünüm olarak karşılaştıracağız.

Alfa Romeo Giulia QV – Ferrari California T Ses karşılaştırması

Giulia QV’de bulunan motorun California T’deki motorun tam olarak 2 silindir eksiği olduğunu ancak litre başına üretilen güç ve tork değerlerinin daha yüksek olduğunu tespit etmiştik. Şimdi ise kuzen olarak nitelendirebileceğimiz bu iki modelin seslerini dinleyelim.

Bize göre her iki modelin de sesleri genel anlamda birbirlerine oldukça benziyor. Hatta Alfa Romeo Giulia QV’nin sesinin daha belirgin ve homurtulu olduğunu söylemek mümkün. Aradaki farklılıklar büyük bir ihtimalle farklı egzoz sisteminden kaynaklanıyor diye düşünüyoruz. Ayrıca 2 silindir eksiklik de ses tonunun farklı çıkmasına neden olabilir. Bize göre motoru gibi Giulia’nın sesi de Ferrari olmuş ve o kadar ki Ferrari California sesinden daha da doyurucu.

Alfa Romeo Giulia QV-BMW M3-Mercedes AMG C63 karşılaştırması

Boyut karşılaştırması

3 modelin de boyutları karşılaştırıldığı zaman C63 modelinin uzunluk ve dingil aralığının M3 modelinin ise genişlik ve yüksekliğinin öne çıktığını görüyoruz. Giulia QV ise küçük farklılıklar ile olsa da 3 araç içerisinde en küçük olarak görünüyor.

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (2)

Teknik karşılaştırma

3 model de oldukça farklı yapı ve karakterlere sahip motorları ile dikkat çekiyor. Motorların ne hacimleri ne de silindir dizilimleri birbirleri ile aynı. Tek ortak noktaları 3 motorun da çift turbo beslemeye sahip olması. Ancak turboların da yapıları farklı denilebilir. Diğer taraftan Giulia QV ile M3 motoru gerek hacim gerekse de silindir sayısı olarak birbirleri ile hemen hemen aynı. Mercedes ise 8 silindiri ve rakiplerinden 1000cc ve 1100cc daha yüksek motor hacmi ile dikkat çekiyor.

Araçları kullanmadan performans konusunda en iyi yol gösteren veriler olan güç/hacim, tork/hacim ve güç/ağırlık oranlarına bakıldığı zaman Giulia QV ciddi bir üstünlüğünün olduğu göze çarpıyor. 3 oranda da Giulia QV en iyi değerlere sahip. Zaten aracın hızlanması da her iki modelden 0.2 saniye daha iyi. Bunda modelin en düşük ağırlığa sahip olmasının da payı büyük. Maksimum hız olarak ise hem M3 hem de C63 250km/saat ile sınırlandırılmış ancak tahmini bazı veriler üzerinden değerleri tablomuzda belirttik. Diğer taraftan Giulia QV’nin son hızı resmi olarak 307km/saat olarak açıklanıyor.

Diğer taraftan BMW M3 karşılaştırmada en zayıf motora sahip olmasına ve orta düzeyde ağırlığa sahip olmasına rağmen rakipleri ile benzer performansa sahip. Güç olarak geride olmasına rağmen bu şekilde performans gösteriyor olması onu özel bir model haline getiriyor. 3 modelin de  kağıt üstündeki bu veriler kullanımda değişebilir ancak Giulia QV’nin farklı uzmanlar tarafından yapılan ilk testlerinde oldukça fazla beğenildiğini belirtmekte de fayda görüyoruz. Öyle ki günlük kullanıma uygunluğu ile öne çıkan BMW M3 kadar iyi olduğu söylenenler arasında bulunuyor.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Pistte

Modellerin sürüş performansları ile ilgili bir diğer önemli bilgi ise Nürburgring pist zamanları. Belirteceğimiz verilerden Giulia ve M3 resmi ancak 2016 C63 verisi resmi değil. Ayrıca bu değerleri genellikle markalar kendileri açıklıyorlar. Ancak yine de fikir vermesi açısından biz de burada belirtelim. Bu değerlerde Giulia QV ve M3 modellerinin ağırlık dağılımının 50:50 olmasının etkisi büyük. C63 ise 47:53 yani genel ağırlık merkezi arka kısıma daha yakın.
Nürburgring tur zamanları

  • BMW M3:7 dakika 50 saniye
  • Alfa Romeo Giulia QV:7 dakika 39 saniye
  • Mercedes AMG C63:7 dakika 59 saniye

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (3)

Alfa Romeo Giulia Dizel Motor Verileri Açıklandı

Giulia QV – M3 – C63 Ses karşılaştırması

Ses ve görünüm konusu tamamen kişi zevkine göre değiştiği için yorum yapmayı gereksiz buluyoruz. Videoda sırasıyla Alfa Romeo Giulia QV, BMW M3 ve Mercedes AMG C63 modellerinin çeşitli ortamlardaki sesleri bulunuyor. İyi seyirler.

Görünümler

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (4)

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (5)

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (6)

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (7)

Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (8) Alfa Romeo Giulia QV vs Ferrari vs BMW M3 vs AMG C63 (9)

Kaynak: SekizSilindir  http://www.sekizsilindir.com/