KE35 Corolla

Günümüzde her ne kadar 3-5 ezberlenmiş şase kod haricinde Drift arabası yokmuş gibi davranılsa da arkadan itişli her araç oversteer (arkadan kayma) makinası olarak kullanılabilir. Tıpkı bu 70’li yıllardan kalma KE şase Toyota gibi.

KE35 Corolla (9)

Bu kasalar aynı zamanda SR coupe olarak da geçer (internette arayacaksanız KE35 veya SR coupe olarak arayın). Aracın kasası bence çok güzel bir dizayna sahip özellikle arkadan görünümü güzel bir tasarıma sahip.

KE35 Corolla (4)

Bu araçlarda normalde arkada hareketli dingil ve makas sistemi varken önlerde McPherson süspansiyon sisteminin ilk versiyonu mevcut. Tabi bu araç Drift için hazırlandığı için gerekli modifiyeler zaman kaybetmeden yapılmış. Aracın önüne Nissan Laurel ön yürüyeni açı kiti ile beraber takılırken arkaya komple Nissan S14 yürüyeni takılmış. İlginçtir ki arka yürüyen herhangi bir modifiye yapmaya gerek kalmadan direk oturmuş. BC Racing coilover süspansiyon sistemi de araca takılmış.

KE35 Corolla (3)

Jant seçiminde Rota RBX model tercih edilmiş ve 15×9 boyutu kullanılmış.

KE35 Corolla (1)

Motor seçiminde de kolay kolay kırmayacağı bir motoru tercih etmiş. Toyota 3SGE (Altezza Beams) motoru J160 6 ileri şanzıman ile KE35’de yerini almış.

KE35 Corolla (5)

Motoruna henüz yüklenmemiş sadece HKS 4-1 manifold ve Link G4 beyin kullanılmış. Araç 189bg güç üretiyor arka tekerlerinde.

KE35 Corolla (6)

Bride koltuk, 6 nokta rollcage, metal ön göğüs araçta olmazsa olmazları tamamlamış.

KE35 Corolla (7)

Bu dönemde çok moda haline gelen gösterge yerine tablet bağlama işi bu araçta da mevcut.

KE35 Corolla (8)

Her ne kadar çok tercih edilen bir araç olmasa da, pro seviyede çok da başarılı olamayacak bir şase olsa da çok zevkli bir araç olduğu kesin.

KE35 Corolla (2)

Kaynak: themotorhood