MTG Motorsport ’un Sırbistan Drift Şampiyonası Yolculuğu

MTG Motorsport ’un sahibi Timur Pomak ve takım arkadaşı Baran Akbay ülkemizin bayrağını Sırbistan Drift Şampiyonasında en iyi şekilde dalgalandırdı. Her ne kadar yaarış ekibimiz için mekanik sıkıntılar ve hakem hataları ile sonuçlansa bile yarışta iz bıraktıkları kesin. Sizlere Timur Pomak ile bu konuda yaptığımız söyleşiyi aktarayım:

bayrakk

Yarış Garajı: En baştan alalım, neden gittin, nasıl gittin, gidip te ne yaptın?

TP: Öncelikle bizi Yarış Garajı ’na misafir ettiğiniz ve yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Geçen yılda katıldığımız Sırbistan Drift Şampiyonası (SDC) ‘na bu sene de katılmaya karar verdik. Geçen sene takım olarak katıldığımız yarışta büyük bir başarı göstererek 1.lik, 2.lik, 4.lük ve 5.ciliği almıştık.

Sırbistan’ın Čačak kentinde yapılan yarışa takım arkadaşım Baran Akbay ile katıldık. Hamzabeyli Sınır Kapısından çıkıp 20 saat süren uzun ve yorucu yolculuk sonrasında Sofya kentinde yakın arkadaşım Todor Dunev ile buluştuk.

Sofya’da yarışta kullanacağımız lastikleri de aldıktan sonra hep beraber yolumuza koyulduk.

Yarış alanına vardık yerleştik ve hemen antrenmanlara başladık. Güzel bir pist düzeni vardı ve bizim araçlarımıza uygundu. Yurt dışındaki yarışlarda 265/35/18 ölçülerindeki Extreme Motorsport Tyre’ın Semi Slick lastiklerini kullanıyoruz. Bu sayede tutunamama gibi bir sıkıntısı çekmiyoruz. Gereken ufak tefek ayarlarıda yaptık ve yarışa hazırdık. (Yarış Garajı: Tabi aracınız tutunamaz ise yanal ivmelenme alamazsın hali ile pist de yavaş kalırsın yada spin atarsın. Çıkma eski hurda bitik lastikle Drift yapılmaz ancak sanayi köşelerinde dönülür, oda Drift değildir.)

Sıralamalarda günün yüksek puanına ortak olduk ve 2. Sırada yer aldık. (Yarış Garajı: pis gevurlar Türk’ü tabi ikinciliğe atacak, adam o kadar yol gelmiş insan jest yapar da ilk sıraya koyar zaten aynı puanı almışlar.) Takım arkadaşlarımdan Todor 10. sırada kendisine yer bulurken Baran antreman sırasında yaşadığı Turbo problemi yüzünden sıralamaya çıkamadı. (Yarış Garajı: Mekanik spor bazen yapar böyle kahpelik)

sıralama

sıralama (2)

sıralama (1)

Antrenmanlarda ve sıralamada kupayı alıp gideceğimizi herkeze gösterdik. Yarış sırasında ise yavaş kalan rakibim kendi kendine yanlış girdiği yarış çizgisinden dolayı spin atmamak için Drift açısını bozdu ve aracını benim üzerime kırarak düzlemek zorunda kaldı. Bu anda bir temas yaşadık. Ben o noktada olmasaydım spin atacak ve sıfır puan alacaktı. Ancak hakem bu duruma benim sebep olduğum yorumunu getirdi ve beni elediler.

ikili (3)

ikili (2)

ikili (1)

Yarış Garajı: Video da her şey ortada 2:30 ‘dan sonra Timur ‘un bahsettiği çıkış yer alıyor.

Sonuçta bu bir yarışma ve hakemlerinin aldığı kararlara hepimiz uymak zorundayız. Bir gün sonra geri dönüş için yola çıkmaya hazırlanırken SDC organizatörlerinden Saša arayıp videoları izlediğini hata yapıldığını hakemin görmediğini ve orada yardımcı hakem olmadığından hakemin yanlış yorumlandığını dile getirerek özür diledi. Hakemi de bu hatasından dolayı federasyondan çıkarmışlar ve bir daha hakemlik görevi verilmeyecekmiş. (Yarış Garajı: Sorry ‘le olmaz bu işler şase kardeş! Adam o kadar yol gitmiş, o kadar para harcamış orada hakem yoktu, yanlış yorumladık vs diyerek bu iş olmaz. Drift sporunun en zayıf noktasıdır hakemlik doğru yapmazsan adın çıkar. Bu şekilde camışlık yaparsan başka Türk gitmez yarışına! – Sorry Timur sözünü böldüm.)

moral

Şimdi önümüzde Apex Masters’ın ikinci yarışı var. Ona konsantre oluyorum, umarım o yarıştan kupa ile döneceğim. Buradan bizi yalnız bırakmayan başta aileme ve sonrasında sponsorlarımızdan Uludağ Bulgaristan BRT Commers ve teknik ekibimizden Mehmet Güneş’e teşekkür ediyorum. Aracımı hazırlamama destek veren Zrp Racing ’den Alex Drakos, ABC Clutch ’tan Robert Rodes, İdil Textile‘den  Murat Yılmaz ve MTG Motorsport teknik ekibini de unutmamalıyız.

Yarış Garajı: Onca marka saydın aracında modifiye işlemi ne var?

TP: Benim aracım Nissan 200sx’in S13 kasası. Toyota 2JZ motordan 1,6 bar da 850bg güç alıyorum. Alt devirleri nos ile besliyorum. Sizin JOKER E30 aracından gördüğümüz egzozun aynısını bizde yaptık! Ama bizimki daha güzel oldu. (Yarış Garajı: Bak hele 😀 ) Araçta Zrp stroker kit (3,2 litre), 6766 Precision (gt42) Turbo, Ecu Master beyin, ABC Clutch twin plate baskı – debriyaj, Deka Siemens enjektörler, Woessner pistonlar, ARP saplamalar, Kin ana kol yatak, Davies Craig soğutma işletim sistemi, Davies Craig elektrikli devridaim, Race Tech gösterge sistemi, ATL yakıt deposu, K-Sport büyük fren ve coilover süspansiyon sistemi, Wisefab açı kiti, Greddy emme manifoldu ve MTG Motorsport özel manifold ve beyin ayarı var.

timur araba

Yarış Garajı: Yoh ebeyinn hahalskdlaşkaid (RESET). Baranın araçta ne var hacı?

TP: Baran da Nissan 200sx’in S13 kasasını kullanıyor. Onun aracında da Toyota’dan bir motor var, benim motorumun 2,5 litrelik versiyonu olan 1JZ kullanıldı. Onun aracında da yine Precision 6266 turbo, Deka enjektörler, ABC Clutch twin plate baskı – debriyaj, Ecu Master beyin, Wisefab açı kiti, K-Sport coilover ve MTG Motorsport beyin ayarı var.

Yarış Garajı: Bu sene için planlarınız nedir? Bu eşekliğin üstüne SDC bitti mi? Başka yarışlar var mı?

TP: Bu yıl her şey yolunda giderse SDC ’nin her yarışına gideceğiz. Farklı pilotlar ile, farklı pistlerde, ortamlarda ve farklı koşullarda yarışınca kendinizi daha çok geliştirebiliyorsunuz. Ne kadar çok farklı durum yaşarsak o kadar çok deneyimimiz oluyor. Bu yarış tanda çok şey öğrendik ve bundan dolayı da SDC ‘yi bitireceğiz. Ülkemizdeki Apex Masters yarışlarında boy göstereceğiz ve bir aksilik olmaz ise Drift King of Europe ’un Yugoslavya’da düzenlediği Slovenia Ring’deki yarışına da katılmayı planlıyoruz. Zorlu bir sezon bizi bekliyor.

Yarış Garajı: Bu görüşmeyi iyi ki yaptık, sizlere başarılar diliyorum ve bayrağımızı oralarda dalgalandırdığınız için sizlerle gurur duyduğumuz bilmenizi istiyorum.

TP: Bize yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Bütün motorsporları camiasına selamlar olsun.

bayrak