Uçak Motorlu 1939 Plymouth Pikap

Arkadaş şu eski araçlara Corvette motoru taktınız ses etmedik, Viper motoru taktınız yine bişey demedik ama eşeğinde uygunsuz bölgelerine su kaçırmayın. Bu ne ya! Şuna bir bakın hele!

Nasıl yazmalıyım bunu bilemedim kine adamlar yuvarlak pervaneli uçak motorunu tork konvektör ile 1939 model Plymouth pikaba takmışlar. Tabi çalıştıracağız diye baya bir uğraşmışlar.

Kontrolleri nasıl acaba, bildiğim kadarı ile hava yakıt karışımını artırarak devir alıyor bu motorlar. Normal fren gaz ile mi çalışıyor acaba? Düşünsene ışıklarda durdun ayak frende ama araba lastik yakıyor, tork konvektörü ayırabiliyor mu?

Aracın sahibi Gary bir hurdacı işletiyor ve boş zamanlarında ellerine geçen güzel malzemelerden kendilerine projeler yapıyorlar. Bir bizdeki hurdacılara bak bide bunlara! 1950 model suya inen uçaklardan birini alıyorlar (hurdaya) ve onun 300bg gücündeki Jacobs yuvarlak motorunu 30 senedir proje için bekleyen 1939 Plymouth pikaba takmaya karar veriyorlar.

Motoru çalıştırmayı başardıktan sonraki en zor iş yuvarlak motoru kare kasaya sokmak olmuş. Aracın kasası şaseden ayrılmış tavanı kesilmiş, şasesi boru şaseye çevrilmiş ve bütün metaller yenilenmiş ve binden fazla perçin ile aracın çizgilerine perçinlenmiş. 7 silindirli yuvarlak motor için aracın önü de biraz genişletilmiş.

Araç gücünü Turbo 400 otomatik şanzımana iletiyor. Tabi bu iletme işini arka yürüyen ile gerçekleştiriyor. Motorun ucunda özel yapılmış bir kasnak, 3” kalınlığında kevlar malzemeden üretilmiş (süpercharger için) kayış ve ucunda Franklin arka yürüyen tork konvektörü. Burada baya bir mühendislik yapmışlar ki şanzıman kendisini 5.7 litrelik Chevrolet motoruna bağlı sanıyor.

Tabi şanzıman motorunu Chevrolet sanıyor olabilir, koca kamyonet kendini uçak sanıyor şuna bir bakın hele! Aracın içinde ve dışında her şey uçak temalı hatta uçakların yanında yanıp sönen ışıkları bile mevcut. Adamlar ne işçilik yapmışlar arkadaş! Yılmamışlar, bu nasıl bir hayal gücü bu nasıl bir emek helal olsun.