Canını Yediğim Artık Masraf Açma!

Başlıktan da anlayacağınız üzere proje aracımıza yine paraları bastık. Sanki her hafta aldığımız benzin lastik yetmiyormuş gibi bide üstüne masraf açıyor çakal. Bildiğiniz üzere uzun zamandır hidrolik direksiyon sıkıntımız vardı. Birde tabi geçen gün durup dururken baskı balatamız bıraktı, bakım zamanımızda gelmişti.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma008

Geçen haftalarda (ayda olabilir bu süre) aracımıza lifte kaldırdık ve direksiyon kutumuzun öldüğünü gördük takır tukur sesler geliyordu direksiyon kutusunu söktük ve Angara ’daki yıldız sanayinin yolunu tuttum. Hedef eldekini verip üzerine az bi para verip sağlamını almak. Ama nerde hurdacılardan mal mı alınır herifler utanmasalar sıfır diye satacaklar, fiyat olarak yakınlar.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma001

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma004

Olmayacağını anlayınca Şaşmaz’daki tornacı ustamıza gittik elinde hazır varmış bizim bozuk malı verdik üzerine de 2 günlük antrenman parası verdik yerine sağlamını aldık ve aracımıza taktık. Artık hidrolik direksiyonumuz sağlamdı. Hazır aracımız havada ve sökük iken birde direksiyon açımız için nasıl bir parça yapmamız gerektiğinin Ar-Ge çalışmasını Murat Özkan ile yaptık ve prototip parçamızı uyguladık. Sanırım olmuş bu iş??? Artık açı kitimizi tamamlayabiliriz. Minik bir CNC işi kaldı onu da yaptırırsak parçamız hazır!

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma005

Akşam minik bir antrenman yapıp olup olmadığını da kontrol ettik. Tabi antrenmanda Atalay Yüksekkaya kardeşimizin yeni M50 E30 Drift arabasına da dokundurmadan olmaz dedik! Gerçi JOKER E30 ‘un INSTAGRAM hesabını takip ediyorsanız bu fotoğrafı olduğu gün görmüşünüzdür!

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma007

Antrenmanlar peşi sıra geldi ve hali ile maddi açıdan biraz zorladı ama her antrenmanda yerimi aldım taki baskı balatam tamamen bırakana kadar.

Yarış Garajı olarak bu antrenmanları sizlere izletiyor ve haber ediyoruz FACEBOOK ve INSTAGRAM hesabımızı takip edin yeter!

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma009

Artık baskı balata işine girmem gerekiyordu. Hatta son antrenmanda arabamın sesi bir garipti sanki egzoz kaçırıyormuş gibiydi. Bakım vakti çoktan gelmişti araba sanki “sadece gazlamakla olmaz bu iş” diyordu.

Ustamız Kadir Örs ’ün yeni garajına arabamızı çektik lifte kaldırdık. Kaldırır kaldırmaz aksların körüklerinin yırtık olduğunu gördüm! Maalesef yapılacaklara +1 iş daha!

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma002

Şaftı ve şanzımanı hemen söktük.

Çıkan çakma bronzun durumu ve baskının halini görünce kahrolduk. Bariz belli idi baskının değişeceği yüzey kalmamış ezikler sanki ayın yüzeyindeki kraterler gibi olmuş. Volan desen oda kaput sayılır ama halen canı var bolca tıraşlanacak.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma015

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma014

Hemen aldım malları ve bildiğim en iyi baskı balata debriyaj yapan abimin yanında aldım soluğu. Konuştuk baktılar ettiler ancak fiyat olarak cebimizdeki paradan ufak bir miktar daha fazla para istediler. İşçiliklerini, daha önceden yaptıkları işleri biliyorum dört dörtlük iş yapıyorlar arabamın ona ihtiyacı var ancak ona o kadar para verirsem işçilik ödeyemeyecek bakım yapamayacak ve diğer ufak tefek egzoz vs işlerini halledemeyecektim. İstemeden de olsa aldım malları elime ve çıktım.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma022

Ya çıkma bulacak yâda sıfır debriyaj seti alıp onu takacaktım. Şaşmazdaki BMW parçacılarına gitmeye başladım fiyatlar yarı fiyatına geliyor. BMW parçacılarının en esnafı, en kral adamı İLGÜN BMW ’den Mustafa abimiz (E30’cuların bilmesi gerektiği tek parçacı: 0312 278 06 42) her zaman olduğu gibi yine bize destek oldu ve en uygun fiyatı verdi. Bronzun yarı fiyatından biraz daha düşük oldu. Tek ümidim sıkıntısız kavraması nede olsa bizimkisi yarış arabası!!!! Bronzun yarısı kadar ömrü bile olsa kurtardık sayılır (sök tak hariç).

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma011

Volanı ve debriyaj setimi ayarlanması için yine Şaşmaz ’daki HAS TORNA ’ya bıraktım ve Başkent sanayideki dükkâna geri döndüm. Geri geldiğim de fark ettim ki aks körüğü almayı unutmuşum. Hemen 2 plastik kelepçe ve bolca ısıya dayanıklı gres ile geçici bir çözüm uydurduk.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma018

Hemen sonrasında egzoz kaçağımızı ararken manifold çatlağımızı ve hatta kopuk olan parçayı gördük! Nasıl olabildi bu kadar anlamadım! Gitmeden egzozcumuza uğrayacağız artık!

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma016

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma017

Elimiz değmişken eskimiş şanzıman tutucudaki körüklerini de değiştirdik.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma023

Bu sırada bir telefon ve malzeme hazır dendi, gittim aldım geldim alet hoşuma da gitti seksi bir şey olmuş, tabi halen sıkıntı olmaz diye dua ediyorum. Birde yeni yaylı balatada çok daha yumuşak olacak ona nasıl alışacağım diye de düşünmüyor değilim.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma020

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma019

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma021

Baskı balatamızı taktık, şanzımanı taktık, şaftımızı taktık, marş dinamosunu iki kerede taktık ama taktık! Hepsi hazırdı kader anı… Lift üzerinde sıkıntı yok kavrıyor her vitese geçiyor.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma010

Dükkândan çıktım bir iki az bir şey bastım accık kıç attım tamam gibi gözüküyor ama zorladığında ne olacak halen bilmiyorum. Turbo devreye girdiğinde, yüksek devirlerde, ısındığında ne olacak merak ediyorum.

Tabi aracımızı buradan hemen CAN KABAY Ahmet abimize götürdüm yağ filtremi aldım eski içi benzin dolu yağımız boşaltıldı ve yeni filtre + yağ konuldu. JOKER E30 teşekkürlerini sunar.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma024

Akşamı etmiştik ve birde manifold işimiz vardı. Şaşmazdaki ailemizin eksozcusu KOÇ EKSOZ ’a arabamızı çektik ve hemen işe koyulduk. Çapak atıp turboya zarar verme olasılığı olduğundan deliğin üstüne ince küçük bir demir konup komple üstü kaplandı tabi buda bolca kaynak bolca ısı demek. Alttan üstten her taraftan kaynatıldı ve hazırdı.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma025

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma026

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma027

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma028

Artık arabamı ve yeni içime tam anlamı ile sinmeyen baskımı deneyebilirdim. Şaşmaz’dan çıktım tam sıkacaktım ki (dikkat! bu işlem trafiğe kapalı alanda profesyonel pilotlar tarafından gerçekleştirilmektedir! – evinizde denemeyin) arabam deli gibi sağa çekti. Şöyle anlatayım yarım tur direksiyon çevirdiğimde araba düz gidiyordu. İndim baktım ki el değmiyor lastiğe feci ısınmış, sanırım onca kaynak ve akan çatlayan patlayan parçalar lastiğe iyi gelmedi.

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma029

Gece karanlık her yer kapanmaya başlamış, dedim “battı balık yan gider JOKER E30 hep yan gider yapıştır kaptan” (25km/s ile sağdan sağdan açık lastikçi ara!!! saat 21:30). Benzinlik içinde bir lastikçi buldum ve daldım dükkâna kepenk yarı kapalı idi burnunu soktum dükkâna kapatamadılar (fiyatta öcünü aldılar 😀 ). Dedim durum bu, sağolsunlar bana çıkma bir lastik çaktılar boyutu benimkinden farklı (yanağı daha yüksek – sanki sürtmüyordu eskisi bide daha yüksek yanak geldi) alıp taktım. Araba havada iken de yere direksiyon hidrolik sıvısının aktığını gördüm! Yemin ederim delireceğim az kaldı!

CanınıYediğimArtıkMasrafAçma006

Arabamı deneyemedim, içime tam anlamıyla sinmeyen bir balata almak zorunda kaldım, bir avuç (asgari ücretten fazla) para harcadım ve elimde hidroliği boşaltan bir hidrolik direksiyon, her yere sürten bir lastik ve durumunun ne olduğunu bilemediğim bir baskı balatam var!

Tabi bu arada bir sonraki “Angara Drift Bebeleri” Drift takımının antrenmanı için lastiğim de yok! Bunların hepsinden sonra JOKER E30 ‘a sesleniyorum: “Canını Yediğim Artık Masraf Açma!”