Otomobil Markaları İsimlerini Nereden Aldı?

Otomotiv markalarının isimlerini nereden aldığını merak ediyorsanız haberimizi okuyun.

Volkswagen: Almanya’da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurulan otomobil firması. Şirketin adı, Almanca’da halkın arabası anlamına gelmektedir.

Lexus: Latince’de kanun anlamına gelen isme sahip şirket, Toyota’nın lüks Otomobil markasıdır.

Toyota: Kelimenin kökü ailenin soy ismi olan Toyoda’dan gelir. Şirket ismini kurucusu Kiichiro Toyoda’dan alır. Toyoda, Japoncada “bereketli pirinç tarlası” anlamındadır. Daha sonra marka geliştiricileri, Toyoda’yı Toyota haline çevirmişlerdir.

BMW: BMW’nin açılımı Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft (AG) (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi) veya yaygın olan kısaltmasıyla BMW, 1916 yılında kurulan Alman, otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisi.

Mercedes-Benz: Avusturyalı tüccar Emil Jelinec, 1897 yılında yarış kazandığı araca kızının adı olan Mercedes’i koydu ve bunun şerefine şirketin kurucuları Gottlieb Daimler ve Karl Benz ürettikleri araçlara Mercedes adını vermeye devam ettiler.

Nissan: 1934 yılında Jidosha-Seizo co. ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketlerinin birleşmesiyle 2 şirketin Japonca’daki kısaltması ile Ni-san kelimesi oluşur. Aynı yıl şirket Nissan Jidōsha Kabushiki Gaisha (Nissan Motor Şirketi) adını alır.

Porsche: Şirket, ünlü Volkswagen’in ‘Kaplumbağa’ modelini tasarlayan mühendis Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferry Porsche tarafından kurulmuştu

Ferrari: İtalyan ünlü lüks otomobil şirketi adını kurucusu ve ünlü yarışçı Enzo Ferrari’den alır. Ferrari’nin hikâyesi, Enzo Ferrari’nin yaşam hikâyesi olarak kabul edilir. Ferrari üzerine yayınlanan hemen hemen tüm belgeseller ve tanıtımlarda Enzo Ferrari’nin yaşam hikâyesi anlatılır.

Audi: Şirketin geçmişi 1899 yılına ve August Horch’a dayanmaktadır. İlk Horch otomobili kendisi tarafından 1901 yılında tasarlanmıştı. 1910 yılında Horsche, şirket dışına atılmış ve kendi adını, eski ortaklarıyla olan anlaşmazlıklar nedeniyle yaptığı tasarımlarda kullanamayacak hale gelmişti. Eski Almancada anlamı “Dinle!” olan “Horch”, Latincede aynı anlama gelen Audi’yi kendi markası olarak kullanmaya başladı.

Lotus: İngiltere’de kurulan spor otomobili markası, adını Lotus çiçeğinden alır.

FIAT: Fiat S.p.A. (Fiat Grubu olarak da bilinir) otomobil üreticisi, finansal ve endüstriyel grup. 1899 yılında Giovanni Agnelli Tarafından Torino`da kurulmuştur. İsmini Fabbrica Italiana Automobili Torino” kelimelerinin baş harflerinden almıştır.

Mazda: Şirket adının “Batı Asya’daki ilk medeniyetlerin bir tanrısı, bilgelik, zekilik ve uyum tanrısı Ahura Mazda’dan” geldiğini belirtmektedir. Ahura Mazda, Perslerin Zerdüştlük Tanrısıdır.

Ford: İlk seri üretim otomobil olan Ford, adını Henry Ford’dan alır.

Volvo: İsveçli otomobil firmasının isminin anlamı latince yuvarlanıyorum anlamına gelmektedir.

Lamborghini: Ünlü yarış otomobili firması adını kurucusu Ferruccio Lamborghini’den almıştır.

Subaru: Japon otomobil markası Subaru, adını Taurus takımyıldızının Japonca’daki isminden alır.

Bugatti: Firmaya ismini veren Ettore Bugatti İtalya’nın Milano şehrinde doğmuştu. İsmini verdiği şirketi ise 1909 yılında, 1919 yılında Fransa kontrolüne geçene kadar, Almanya’ya bağlı olan Alsace yakınlarındaki Molsheim şehrinde kurmuştur.

Opel: Adam Opel AG veya kısaca Opel, 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Alman otomobil şirketi. 1899’dan beri araba üretmektedir ve 1929’da şirket olmuştur.

Buick: Amerika’nın en eski otomobil markası olan Buick 1899 yılında kurulmuştur. İsmini kurucusu olan İşkoçya doğumlu David Dunbar Buick’den almaktadır.

Citroën: Şirket ismini kurucusu olan ünlü Fransız sanayici André-Gustave Citroën’den alır.

Renault: Fransız otomobil devi ismini kurucuları Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault kardeşlerden almıştır.

SsangYong: Güney Koreli otomobil üreticisinin ismi, ‘ikiz ejder’ anlamına gelir.

Dodge: Amerika Birleşik Devletleri kökenli otomotiv markası. Horace Dodge ve John Dodge kardeşler tarafından kurulan firma ilk kurulduğunda Ford Model T için parça üretmiştir. Otomobil üretimine başladıktan sonra 1914’ten1927’ye kadar Dodge Brothers Motor Vehicle Company ismini kullanmıştır.

Cadillac: 1902 yılında Henry Leland tarafından kurulmuştur. Markanın ismi 1701 yılında Detroit şehrini kuran Fransız Kaşif Antoine De La Mothe Cadillac’dan gelmektedir.

Maserati: İtalyan lüks otomobil şirketi, Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore, Ernesto Maserati kardeşler tarafından 1914’te Bologna’da kuruldu.

Jaguar: İngiliz lüks otomobil üreticisi, adını Güney Amerika’da yaşayan yırtıcı bir panter türü olan Jaguar’dan alır. İlk kurulduğunda adı SS Jaguar’da olan firma 2. Dünya Savaşı sonrası ismindeki SS’i kaldırmıştır.

Mitsubishi: Otomobilleri ile ünlü Japon ağır sanayi şirketi Mitsubishi, adını şirketin de amblemi olan eski Japon savaşçıları samurayların ambleminden alır. Amblem, Mitsu(üç) ve bishi(elmas) kelimelerinin birleşmesiyle adlandırılır.

Dacia: Romanya’nın en büyük otomobil firması Dacia, aynı zamanda Romanya’nın antik zamanlardaki ismidir.

SEAT: Volkswagen bünyesinde bulunan İspanyol otomobil firmasının açılımı Sociedad Española de Automóviles de Turismo (İspanyol tur otomobili şirketi)

Alfa Romeo: 1910’da A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardiya Otomobil Fabrikası Şirketi)) adıyla kurulan şirket, Nicola Romero’un ortak olmasıyla Alfa Romeo adını aldı.

Bentley: İngiliz lüks araba üreticisi ismini kurucusu W Owen Bentley’den almıştır.

Aston Martin: İngiliz spor otomobil üreticisi Aston Martin, adını kurucularından biri olan Lionel Martin’in ürettiği yarış otomobillerini Aston tepesinde denemesiyle alır.

Chevrolet: ABD’li otomobil markası, 1911’de Louis Chevrolet ve General Motors’un kurucusu William Crapo Durant tarafından kurulmuştur. 1918 yılında General Motors bünyesine girmiştir.

Chrysler: Ünlü ABD’li otomobil devi adını kurucusu W Chrysler’dan alır.

Peugeot: İlk kahve değirmeni ve bisiklet markası olarak kurulan şirket, adını kurucusu Emille Peugeot’tan aldı.

Proton: Malezyalı otomobil üreticisinin adı, Perusahaan Otomobil Nasional Berhad’ın kısaltılmışıdır

Infiniti: Nissan’ın ABD piyasası için kurduğu lüks otomobil markasıdır. Adı, İngilizce’deki uçsuz bucaksız anlamına gelen Infinity kelimesinden gelir.

Rolls-Royce: El yapımı otomobilleri ile ünlenen İngiliz lüks otomobil markası ismini kurucuları Steven Rolls ve Henry Royce’den almıştır.

Škoda: Çek otomobil firması adını kurucusu Emil von Škoda’dan alır. Dönemin en büyük silah üreticilerinden olan Škoda aynı zamanda Çekçe’de ‘hasarlı’ anlamına geliyor.

Pontiac: ABD’li ünlü marka ismini 1700’lü yıllarda yaşayan Kızılderili Şefi Pontiac Obwandiyag’dan almıştır.

TATA: Hindistan’ın en büyük otomobil üreticisi olan TATA Motors, adını kurucusu Ratan Naval Tata’dan alır.

Tesla: ABD’li elektrikli spor otomobil üreticisi adı için ünlü mucit Nicola Tesla’dan esinlenilmiştir.

Lancia: Adını kurucusu Vincenzo Lancia’dan almıştır.

Honda: Şirket ismini kurucusu Soichiro Honda’dan alır.

Sizin otomobil firmanızın adı ne olurdu?

Kaynak: turkf1