Mercedes X Serisi Pikap Tanıtıldı

Mercedes’in uzun bir zamandır beklenen ve üretim modeline oldukça yakın bir tasarıma sahip olacağı tahmin edilen konsept modeli X Class tanıtıldı.

mercedes-x-serisi-pikap-tanitildi-8

Nissan Navara altyapısı üzerine inşa edilmiş olsa da elde edilen ilk görsellerin aksine Aracın C sütunu hariç ortak bir noktanın oldukça zor bulunacağı araç ayrıca Renault Alaskan ile de aynı platforma sahip. Ancak 3 model arasında yan görünümler hariç çok da fazla benzerlik bulunmuyor. Ön tasarımı Mercedes’in AMG modellerine benzer çizgilere sahip olan X Serisi, bir pikap için gerçekten de çok sportif bir tasarıma sahip olmasıyla öne çıkıyor. Biri şehir özellikleri ile ve diğeri de arazi özellikleri ile öne çıkan 2 farklı kasa tarzıyla tanıtılan modelin yük kasası kapağı çok sıra dışı bir tasarıma sahip ancak bu tasarımın üretim modelinde karşımıza nasıl çıkacağı büyük bir soru işareti. Şehir versiyonunda kullanılan 22 inch çapındaki jantlar ise klasik AMG tarzı ve heybetiyle hemen dikkat çekiyor.

Aracın iç kısmına geçtiğimizde ise platformunu ödünç aldığı Nissan Navara ile en ufak bir alakası olmayan kokpit tasarımı ile karşılaşıyoruz. Mercedes’in kompakt modelleri A ve B serileri ile büyük benzerlik gösteren kokpitler X Serisi’nin daha geniş olmasının da etkisiyle daha heybetli bir görünüme sahip ve aracın genel görünümü ile de uyum içerisinde olmasıyla öne çıkıyor. Şehir ve arazi versiyonlarının genel havası kokpitlerde de aynen devam ederken şehir versiyonundaki lüks malzemeler ve renk kombinasyonları markanın diğer modellerini çok da aratmıyor ve bir Mercedes’de olduğunuzu hemen hissettiriyor.

Nissan Navara ve Renault Alaskan modellerinde olduğu gibi önce MacPherson tipi ve arkada da 5 noktadan bağlı süspansiyon sistemine sahip olan araç Mercedes mühendislerinin elinden geçerek markanın konfor anlayışına daha uygun hale getirilmiş ancak buna rağmen yük taşıma kapasitesinin de 1100kg gibi iyi bir değer olacağı belirtiliyor.

Kullanılacak motorlar konusunda kesin bir bilgi olmasa da 4 silindirli benzin ve dizel motorlar ile V6 silindir turbo-dizel motorların kullanılacağı belirtiliyor. Ancak 4 silindirli motorların Nissan’da kullanılan 2.3lt 160ps ve 190ps motorlar mı olacağı yoksa Mercedes’in yeni E Serisi’nde kullanmaya başladığı tamamen kendi tasarımı 2.0lt turbo-dizel 195ps motor mu olacağı henüz belli değil. Bu motorlar 7 ileri ve 9 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanlar ile kombine edilebilir. Ayrıca 4×2 çekiş sistemi (arkadan) ile satılacak olan araçta 4×4 (4Matic) sistemi opsiyon listesinde bulunacak ancak V6 motor seçeneğinde standart olarak sunulacak.

Nissan’nın İspanya’da bulunan fabrikasında Navara ile beraber üretilecek model 2017 yılında üretilme ye başlanacak ve 2017 yaz aylarında Avrupa’da satılmaya başlanacak. Diğer Mercedes modellerinin Avrupa’da satılmaya başlanmasından hemen sonra ülkemize geldiği düşünülürse 2017 Temmuz-Ağustos aylarında modelin Türkiye’de satışına başlanabilir. Fiyatının ise VW Amarok modelinden %10-15 oranında daha yüksek olması beklenebilir.

Açıkcası X63 AMG için sabırsızlanıyorum.

Kaynak: Sekizsilindir ve Jalopnik