HKS’nin Kurucusu Hiroyuki Hasegawa’yı Kaybettik

hksnin-kurucusu-hiroyuki-hasegawayi-kaybettik-1Sizlere üzücü bir haber vereceğim. HKS’nin kurucusu Hiroyuki Hasegawa 71 yaşında yaşamını yitirdi. Eski Yamaha mühendisi Hasegawa 1973 senesinde HKS firmasını Fuji dağının eteklerinde ufak bir barakada kurdu. Amacı Japon pazarı için orijinal Yarış motorları üretmekti. HKS yüksek performanslı motor parçaları üretmeye başladı.

1974 senesinde HKS dünyanın ilk bolt-on turbo kitini üretti. Kenmeri Skyline araçlarında kullanılan L20 motorlar için üretilen turbo kiti motoru 115bg gücünden 160 beygir gücüne çıkarıyordu. Gençler arasında çok tutulan bu araç için üretilen turbo kiti Nissan’nın motorsporları programını bitirdiği döneme gelmesi firmayı en üst seviyeye taşıdı. Peynir ekmek gibi satan kiti Toyota Celica’nın kitleri takip etti.

hksnin-kurucusu-hiroyuki-hasegawayi-kaybettik-36hksnin-kurucusu-hiroyuki-hasegawayi-kaybettik-16

1980lerde elektronik ateşleme ve elektronik her şey gelmeye başladığında HKS oradaydı. Turbo timerlar, F-con beyinler, evc valf kontrolleri ile piyasayı elinde tutmayı başardı.

hksnin-kurucusu-hiroyuki-hasegawayi-kaybettik-4

1983 yılında özel hazırladıkları Celica – HKS M300 – Japon piyasasındaki 300km/s hızı geçebilen ilk araç oldu. Aracın o dönemde 600 beygir ürettiği dile getiriliyor.

Bunun üzerine HKS otomobil üreticileri ile yakından çalışmaya başladı ve onların motorsporları programlarını hazırlamaya başladı. HKS 143E kod adlı araç ile Mitsubishi Starion ile ralli parkurlarını koştular. Tabi HKS’nin hazırladığı modifiyeli G54B motor ile.

HKS bu deneyimlerinden sonra her türlü aracı modifiye etmeye başladı. Motosikletlerden Drag canavarlarına kadar her şeyi ürettiler. A70 çift turbolu Toyota Supra ile 7,91 saniye koşarak Japonya’nın ilk 8 saniye altına düşen aracını ürettiler.

Sadece bunun ile yetinmeyip kendi modellerini de sunmaya başladılar. HKS Zero R32 Nissan Skyline olarak hayatına başladı ancak o kadar modifiye edilmişti ki HKS kendi ismi ile aracı satışa sundu.

1992 senesinde Hasegawa kendisinin hayalini gerçekleştirebildi ve Formula 1 motoru üretti. HKS 300E 3,5 litrelik bir V12 motordu ve 13,500 devirde 700beygir güç üretiyordu. Lola T91/50 F3000 şasesinde test edildi ancak hiçbir zaman yarışlarda kullanılamadı.

90’lı senelerin başında HKS’nin klasikleşmiş mavi yeşil siyah yarış deseni hemen hemen her motorsporları alanında yer alıyordu. 840bg R32 Skyline drag arabası (bilmiyorsan yuh sana), 1185 beygir 200sx drag aracı (burun diken) ve R33 Skyline platformuna kurdukları HKS T200 (Siyah araç) pist aracı en popülerleri idi. T200 Tsukuba pistini 1 dakikanın altında koşan ilk araba!

HKS 2000’li yıllara gelindiğinde hafif uçakların motorlarında süper botların motorlarına kadar her şeyi üretiyordu. Drift sporu var olmaya başladığında HKS kendisinin fabrika takımı ile yine oradaydı. Hasegawa’nın dokunmadığı katkısının olmadığı bir motorsporu dalı herhalde yok. Geliştirdikleri ürünlerin dünyanın en iyisi olması kalitelerinden hiçbir zaman ödün vermemeleri ve devamlı olarak kendilerini yenilemeleri örnek gösterilecek seviyede.

Hiroyuki Hasegawa abimiz senin zamanında hayatta olmak onur verici. Ancak senin bu büyük başarından dolayı da kendi hayatıma bakıp utanıyorum, sen neler yapmış neler başarmışsın helal olsun, güya bizlerde modifiyeciyiz senin eline su dökemeyiz.