Joker E30 İçin Roket Beni Yaptık!

Bilginize sunmak istiyorum Rocket Bunny değil Roket Beni yaptık! 😀 Türk işi, yerli malı en iyisi. Hani aracımızı güzelleştirme kararı almıştık ya body kit işine girelim dedik. Gevur abilerimize baktık, sorduk söyledikleri rakamlara inanmak istemedik. Yerli Rocket Bunny benzeri body kit üretenlere sorduk ve yapamayacağımızı anladık.

Kendi kendimize dedik ki biz bu işi yaparız ne kadar zor olabilir ki? İlk önce plan yaptık, kabaca bir kalıp yapacak sonra da onu ne malzemeden yapacaksak ondan yapıp ince detaylarını sonra halledecektik. Malzeme olarak da ilk başta fiber yapalım dedik ancak fiber de kolay kırılıyor özellikle arka çamurluk lastik patladığı zaman kötü oluyor. Birde onu tamir etmekle uğraşıyorsun. Böyle hemen söktak yapabileceğimiz taşıması kolay, yedekli gidebileceğimiz ve ucuz bir malzeme bakıyorduk. Tabi metalden de yapabilirdik ama onun kalıbını çıkar bastır çok daha zor olacak gibiydi.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-4

Çamurluğumuz unda lastiğe sürttüğünü biliyorduk o zaman ilk işimiz çamurluğu genişletmek olacaktı. Eline taşı makası alan çamurluğa girişti. Hadi arabayı keseceğiz deyince garajda bir kalabalık oluveriyor.

Ön çamurluğunda kesilecek yerini belirledikten sonra kesmeden çamurluk ağzını yapalım dedik. İlk önce kartondan bir ağız yaptık. Bu çamurluğun biteceği noktaydı.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-5

Ondan sonra kartondan parçalar kesip birbirine yapıştırdık. Tabi bu işlerde her zamanki gibi Murat Özkan bizi yalnız bırakmadı. Hatta komple o yaptı. 😀 Çalış Köle!

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-6

Bu çamurluk ağzını da arabamıza yapıştırıp sağını solunu tıraşlayarak istediğimiz hale soktuk. İstediğimiz şekli elde edince her tarafını bantladık ve şeklini bozmasın.

Bu kalıbı da söküp tek parça bir kartona taşıdık, tek parça kartonu kesip aracımıza yerleştirdik. Çok feci kaba duruyordu. Aramızda tartışıyoruz küçültsek mi arkayı da yapıp mı baksak? Nede olsa hiç birimiz daha önceden yapmamış böyle bir şey.

Arkayı da kabaca yaptık, sanki güzel oluyormuş gibi, çok kaba oldu “o ne lan öyle” modunda olunca baya bir hoşuma gitti nedense!

Hani hep malzeme ne yapacağız bilemiyorum dedim ya bu sırada aklımıza kolay değişebilir hafif esnek yumuşak bir malzeme geldi. Dakota, hani reklamcılar kullanır esner yamulur ama bozulmaz. Gittik bir tabaka 3mx5m yâda daha büyükçe bir parça aldık. Kalıbımızı söktük dakotaya aktardık ve aracımızın ilk çamurluk ağızını yaptık!

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-15

Bu sırada arabamızın yeni ön jantını da size göstermek isterim. 17” jant kullanacaktık hali ile hemen bir jant bulmamız lazımdı ki ona göre ayar yapalım. LK’dan jantlarını ödünÇALDIM, arabaya taktık ve arka jantlarla olan uyumunu görünce LK sağ olsun jantları aracımıza hediye etti! Ne deyim çok yakıştı…

Gözümüz alışmaya başlamıştı ancak ön taraftaki alt panel çok göze batıyordu. Aldık bir siyah boya verdik coşkuyu. Tabi artık arabamız BMW değildi hali ile logosunun da aracımızda durmasına gerek yoktu.

Hazır elimize siyah boya geçmişken M3 spoilerimizin arka kısmını ve ön ızgaramızı da boyayıp güzelleştirelim dedik.

Sanırım boya bitmeden rahat etmeyecektik arka panelde siyaha boyanınca araba gerçekten çok farklı gözükmeye başladı.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-22

Arka çamurluğu da malzememizden kesip aracımıza taktık. Tabi bu takma işlemlerini akıllı vida ile yaptık. Size yemin ederim akıllı vida, çift taraflı bant ve balata spreyini piyasadan kaldırın 1 tane araba toplanmaz!

Tabi bizim ki rahat duramadı dedi çok kaba biraz inceltelim, dedim sen uğraşacaksan tamam. Artık gözüne ne kadar battıysa, dediğim anda aldı eline kalemi ve nasıl olması gerekiyorsa o şekilde çizdi yerini belirledi.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-26

Kesmek için ağızları sökmüşken metal ağızları da keselim dedik. Direksiyonu tam tur döndürdüğümüzde sürtüyordu. Adam kes kes arabayı bitiremedi, ilk günden beri arabayı kesiyor. 😀

Kalıp işi ve sürücü tarafı tamam! Sanırım biz bu işi becerdik.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-34

Şimdide diğer tarafı yapalım. Bu sefer işe keserek başlıyoruz.

Kalıbın tersinden koyup kesiyoruz ve işlem yolcu tarafı içinde tamam!

Arkadan

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-37

Önden

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-38

Ön panjurumuzda kurudu onu da taktık aracımıza. Tabi Murat Özkan yine göz zevkini konuşturdu ve intercooler’ın giriş borlarını da siyaha boyadı.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-39

Süper oldu sanki, çok vahşi duruyor.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-40

Yaptığımız işi çok beğenmiştik ancak bir türlü içimize sinmiyordu. Ön arka çok toparlanmıştı ancak halen araç eksikti.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-41

O gün ANOK başkanı Sn. Mesut Sami Bıyık aradı ve Armada da bir AutoFest olduğunu ve orada bizlere görmek istediğini dile getirdi. Bu organizasyona gitme kararı aldık ancak dedim ya arabada eksiklik vardı. Dedik gidelim ön arka tampon alalım arabanın kötü yerlerini kapatalım. M3 vs değil gidip m2 tamponları alıp takacaktık Angara’mızın güzel modifiyecilerini gezdik fibercilere uğradık herkesten fiyat topladık. Bize en iyi fiyatı ve desteği (web sitemizde yazacağız vs demedik kimseye) Fifty Tuning verdi, kendilerinden 2 set bir Joker bir de LKDrift için m2 body kit ve DTM tipi büyük spoiler aldık. Koştur koştur garaja döndük ve aracımızın üstüne koyduk.

Eksik bulunmuştu! Sıkıntı giderilmiş ve araç istediğimiz gibi gözüküyordu.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-43

Çamurluk ağızları geniş olduğundan ön tamponun yanlarını açma kararı aldık. Az bir şey fiber tamir malzemesi ve Kadir Örs ustamızın elleri ile bu işi de hemen hallettik.

Beklediğimizden daha kolay oldu çünkü garajdaki herkes el attı.

Hedefimiz kolay sökülüp takılabilen bir tampon yapmaktı, oldu ya kamyona çekiciye bineceksek o zaman rahat sökerdik. Artık 2 adet vida ile sökebiliyoruz.

Roket Beni body kitimiz hızlı ilerlemeye başlamıştı artık sonucu görür gibiydim.

Tamponlar boyandı, spoiler boyandı.

Aracımıza boyananları da monte ettik. Bunlarda 2 vida spec. 😀

Diyorum size adam arabayı kesmekten hoşlanıyor diye. Yes yeni tamponu da kesti!

Artık bu iş tamam! Aracımıza kendi ellerimiz ile “Roket Beni” body kit yaptık! Açıkçası yaparken de çok eğlendik, çok şey öğrendik.

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-62

Hatta size şöyle şöyleyim aracımız ilk Drift testini, yüksek hız testini ve ilk fuar testini geçti. Ne çamurlukta nede tamponlarda sorun var. Onca şey oldu, çamurluğa oturan, yanında poz verirken dayanan hepsi oldu tek sıkıntımız sert kapanan bagaj ile kırılan spoiler bacağımız oldu (Fuarda). 😀 Ona da nazar çıktı dedik geçtik. Yaparız daha iyisini…

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-63

2016 AutoFest organizasyonun da yaşadıklarımızı burada okuyabilirsiniz.

Artık çok güzeliz, bundan sonra organizasyonlar bizi bekler. 😀 Bu arabanın bu noktaya gelmesinde emeği geçenler; Murat Özkan, Kadir Örs, Görkem Coşgun, Tan Uydaş, Fifty Tuning, Emrah Işık ve Selim Çağan’a sonsuz teşekkürler ederim iyi ki varsınız!

joker-e30-icin-roket-beni-yaptik-64

Fotoğraflarımızın 5312 x 2988 px (masa üstü boyutu) olarak indirmek isterseniz FLICKR hesabımızdan ücretsiz indirebilirsiniz.