Sokakta Göremiyorduk Artık Fuarda Da Göremeyeceğiz

İki yılda bir yapılan Uluslararası İstanbul Autoshow Fuarı’nda şok etkisi yapan bir gelişme yaşandı. 21-30 Nisan 2017 tarihlerinde TÜYAP Beylikdüzü’nde gerçekleşecek fuara, 16 marka katılmama kararı aldı. Bu markalar arasında Bugatti, Porsche, Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Bentley, Lamborghini, Citroen, DS, Subaru, Infiniti, Kia, Suzuki, Mazda ve Volvo bulunuyor. Volvo’nun İstanbul Autoshow’a katılmayacağı zaten biliniyordu. Marka global stratejisi doğrultusunda Detroit, Los Angeles, Şanghay, Pekin ve Cenevre dışındaki fuarlara katılmama kararı almıştı.

Diğer markaların Autoshow’a katılmama kararında, 2017’de pazarın daralacağı öngörüsüyle yapılan bütçe kısıtlamalarının etkili olduğu söyleniyor. Yapılan hesaplamalara göre fuara katılma maliyeti ortalama 2.5 milyon TL’yi buluyor. Ancak, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından organize edilen fuara, Dernek Başkanı Mustafa Bayraktar (Bayraktar Grubu-Citroen, DS, Subaru, Infiniti) ile Başkan Vekili Ali Bilaloğlu’nun temsil ettiği markaların (Doğuş Otomotiv- Audi, Bugatti, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Volkswagen) katılmaması manidar bulundu.

Fuar şimdiden cort zaten 2 senede bir yapılıyordu, doğru düzgün fuarlar gibi her sene değil ancak asıl iş otomotiv pazarında. Bu işin ekmeğini yiyen adamların ülkemizde yeni otomobil tanıtmayacağı anlamına geliyor! 2017’de pazarın daralacağını düşünüp yeni otomobil tanıtmayacaklar, gerisini siz düşünün hepten sıçtık!