Türkiye’nin Drift Ustası ile Tanış | Abbas Çimen

Abbas Çimen ülkemizde drift otomobiliyle profesyonel gösteriler yapan önemli pilotlardan biri. Şehir şehir gezen, otomobiliyle yaptığı şovlarla izleyicileri ve takipçilerini kendine hayran bırakan Abbas, kendisine model olarak RedBull pilotu Mad Mike’ı seçmiş.

Redbull: İnternetteki birçok videoda yeteneğini görebileceğiniz Abbas’a hem profesyonel drifte nasıl başladığını hem de hedeflerini sorduk.

Redbull: Otomobil sporlarına başlangıcın driftle değil? Nasıl bir geçiş oldu?

2006 yılından beri aktif olarak zaten otomobillerle içli dışlıydım. Hondam vardı, pist yarışlarına katılıyor, drag falan yapıyordum. 2008 yılında bir arkadaşım Nissan 200SX aldı; ona bindikten sonra yanlış bir seçim yaptığımı anladım ve hemen bir SX de ben aldım ve drifte başladım.

İlk drift aracım olmasından, bilmediğim bir otomobil olduğundan, teknik ve pilotaj olarak yetersiz olduğumdan, her antrenmanda arıza yapıp çekici ile dönmeme rağmen pes etmedim.

İkitelli’deki Olimpiyat Stadı’nın otoparkında, güvenlik olmadan, az sayıda ve günlük kullandığımız güçsüz araçlarla başladığımız bu serüvende şu an geldiğimiz nokta inanılmaz… Federasyonun drifti bir spor olarak kabul etmesinden sonra olumlu yönde çok değişiklik ve gelişmeler oldu. Şu an lisanslı bir pilot olarak, federasyon onaylı bir yarış otomobiliyle, güvenlik önlemleri alınmış trafiğe kapalı alan ve pistlerde bu adrenalin sporunu icra ediyorum.

Redbull: Neden drift?

Bana göre adrenalini en yüksek motorsporu. Seyirci ile etkileşimi çok iyi. Drift otomobilini yapmak, yarışa hazırlanmak, farklı şehirlere götürmek, onu pistte kullanmak, gücünü hissetmek; hepsi ayrı bir keyif. Aynı alan ve aynı anda; motorun ve lastiklerin sesi, duman ve seyircilerin tepkisi bu sporu benim için vazgeçilmez kılıyor.

Redbull: Kaç yıldır profesyonel olarak drift yapıyorsun?

2012 yılından beri profesyonel olarak yarış ve gösterilere katılıyorum. İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Kocaeli, Ankara, Kayseri ve Antalya da kendi aracımla etkinliklere katıldım.

Redbull: Yaptığın sporda başarılı olmanın sırrı nedir?

Bu işte aslında tek bir kriter yok; pilotaj, otomobilin gücü, donanımı ve tecrübe hepsi aynı oranda önemli. Drift aslında bunların hepsinin birleşiminden oluşuyor.