En İyi İkinci El BMW Station Wagon Araçlar: E34

Bu ay (Şubat 2017) sizlere Station Wagon (Tofaş Kartal) tipindeki araçların bazılarını tanıtmaya çalışacağız. Büyük markaların çok tutulan modellerini inceleyeceğiz. Bize göre o modelin neden iyi olduğunu anlatıp o modeller hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu yazımızda BMW‘nin en sevilen modellerinden biri olan E34 kasasını inceleyeceğiz. Ama öncelikle Station Wagon nedir onu tanımlayalım.

Station Wagon, Touring, Estate yâda Avant olarak da bilinen tavanı bagaj alının üstüne alçalmadan uzayan araba tipine denir. Yâda sedan gibi yürüyen, kamyonet kadar yük taşıyan araç da diyebiliriz. Sedan ve Hatchback araçların A,B ve C sütunlarının haricinde D sütunları da mevcuttur.

Jipe binmeden fazla hacim ile yolculuk yapmak isteyenlerin seçimi olacaktır, kalabalık aileler, köpeği ile gezmekten hoşlananlar için ve arada sırada dahi olsa bolca yük taşıyanlar (hacim olarak büyük ağırlık olarak hafif) için idealdir.

BMW 5 Kasalar!

Gelelim BMW’nin lüks segment araçlarının station wagon versiyonlarına. 3 serilerine göre daha ağır başlı, daha oturaklı hali ile daha geniş ve konforlu olan araçlar klasik BMW sürüş keyfine de sahip araçlardır. Daha konforlu oldu diye kalitesi ve yürüyeninden bir şey kaybetmediler.

BMW E34

BMW’nin E34 kasaları 3 nesil 5 kasalardır. 1990 – 1996 arsında Touring versiyonu da üretilmiştir ve inanması zor ama ülkemizde birkaç adet mevcut. E34 5 kasalardan ilk Touring (station wagon) kasanın üretildiği kasadır. 4720mm uzunluk, 1751mm genişlik ve 1417mm yüksekliği ile çok konforlu bir araç idi.

Ülkemizde 25BinTL civarına alıcı bulan bu araçlar azlığı nedeni ile çok değerlenecekler! Kişisel görüşüm E34 Touringlerin sedanlardan çok daha yakışıklı olduğu. Hem M20 hem de M50 motorların olduğu bu kasalar yürüyen ve motor olarak çok güçlüler.

Gelelim biz olsak ne yapardık kısmına, açıkçası Air Ride ile bu aracın yürüyenini rahatlatıp park ettiğimiz yerde yere kadar yapıştırmayı isterdim. Güzel OEM BMW jantları ile görünüşüne katkı sağlamak bu araba yapılabilecek en iyi şeylerden birisi!