En İyi İkinci El BMW Station Wagon Araçlar: E91

Bu ay (Şubat 2017) sizlere Station Wagon (Tofaş Kartal) tipindeki araçların bazılarını tanıtmaya çalışacağız. Büyük markaların çok tutulan modellerini inceleyeceğiz. Bize göre o modelin neden iyi olduğunu anlatıp o modeller hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu yazımızda BMW‘nin en sevilen modellerinden biri olan E91 kasasını inceleyeceğiz. Ama öncelikle Station Wagon nedir onu tanımlayalım.

Station Wagon, Touring, Estate yâda Avant olarak da bilinen tavanı bagaj alının üstüne alçalmadan uzayan araba tipine denir. Yâda sedan gibi yürüyen, kamyonet kadar yük taşıyan araç da diyebiliriz. Sedan ve Hatchback araçların A,B ve C sütunlarının haricinde D sütunları da mevcuttur.

Jipe binmeden fazla hacim ile yolculuk yapmak isteyenlerin seçimi olacaktır, kalabalık aileler, köpeği ile gezmekten hoşlananlar için ve arada sırada dahi olsa bolca yük taşıyanlar (hacim olarak büyük ağırlık olarak hafif) için idealdir.

BMW E91

BMW E9X kasalar ile beraber yeni de bir uygulama getirdi ve diğer kasa modellerini de şase kodu koymaya başladı. Örneğin; E90 kasalar ile üretilen Touring araçlar E91 diye geçiyor – Cabriosu ise E93. 2004 senesinde E91 Touring üretime girdi ve 2012 senesine kadar üretimde kaldı. 2007’den itibaren de XDrive versiyonları piyasaya sürüldü. 4520mm uzunluk, 1820mm genişlik ve 1420mm’lik yüksekliği ile E46’ya göre baya büyük idi.

Ülkemizde 65 – 80BinTL arasında civarında alıcı bulan araç yine motor ve donanım seçeneklerine göre farklılıklar gösteriyor. Ülkemizde satılan E91 kasaların çoğunun XDrive olduğunu da üzülerek söylemek isterim, bence hiçbir BMW 4 çeker olmamalı!

Bu araç ile ne yapmalı diye düşündüğümde hemen aklıma turbolu 900 küsur beygirlik E91 Touring geliyor. Onun kadar güzel bir alet yapabilirsek bir daha sırtımız yere gelmez.