En İyi İkinci El BMW Station Wagon Araçlar: F11 & F31

Bu ay (Şubat 2017) sizlere Station Wagon (Tofaş Kartal) tipindeki araçların bazılarını tanıtmaya çalışacağız. Büyük markaların çok tutulan modellerini inceleyeceğiz. Bize göre o modelin neden iyi olduğunu anlatıp o modeller hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu yazımızda BMW‘nin en sevilen modellerinden biri olan F11 ve F31 kasasını inceleyeceğiz. Ama öncelikle Station Wagon nedir onu tanımlayalım.

Station Wagon, Touring, Estate yâda Avant olarak da bilinen tavanı bagaj alının üstüne alçalmadan uzayan araba tipine denir. Yâda sedan gibi yürüyen, kamyonet kadar yük taşıyan araç da diyebiliriz. Sedan ve Hatchback araçların A,B ve C sütunlarının haricinde D sütunları da mevcuttur.

Jipe binmeden fazla hacim ile yolculuk yapmak isteyenlerin seçimi olacaktır, kalabalık aileler, köpeği ile gezmekten hoşlananlar için ve arada sırada dahi olsa bolca yük taşıyanlar (hacim olarak büyük ağırlık olarak hafif) için idealdir.

BMW F11

2011’den beri üretilen F11 kasalar 4907mm uzunluğu, 1860mm genişlik ve 1464mm yüksekliği ile en büyük hacme sahip BMW Touring bu araç. Günümüzde üretilen en güzel Station Wagon araçlardan birisi.

Ülkemizde alması gerçekten zor araçlardan birisi bu yeni kasa sonuçta. 170BinTL ile 190BinTL arası ikinci el satışı mevcut olan bu araçların tek olumsuz yeri fiyatı, hani paralar neler neler alınır. Ama her ne alırsanız alın F11 kadar fantastik olmayacaktır.

Açıkçası böyle bir alet bizim olsa ne yapardık bilemiyorum, hani bize o kadar uzak bir alet ki hayalini dahi kuramıyoruz. Bizim olsa ne yapacağımızı dahi bilemeyiz, kesin jant takarız belki biraz yürüyen, az bir şey yazılım ucundan azcık iç mekân modifiyesi tamamdır herhâlde.

BMW F31

BMW F3X kasaların Touring’i de F31 kasalar. 2012 senesinden beri üretimde olan bu kasa BMW’nin ilk 3 kasa turbolu station aracı. 4624mm uzunluk, 1811mm genişlik ve 1429mm yükseklik ile şimdiye kadar ki en büyük 3 kasa Touring aracı olmayı başardı. Her kasada biraz daha büyüdü araçlar!

Ülkemizde halen çok yeni olan ve sıfırları showroomlarda bekleyen araçların ikinci eli 160BinTL civarında geziyor. BMW 3 kasa stationların en yakışıklısı kesinlikle bu kasa oldu ancak yine de o fiyat ile biraz zor, o paralar çok farklı arabaLAR alınabilir!

Tabi bu araca baktığımda kesinlikle spor hız gazla vs içimden gelmiyor, tam tersine sessiz sakin güzel bir ses sistemi güzel yere basan bir süspansiyon sistemi ve çok konforlu bir müzik sistemi geliyor. Arabaya dışardan bakıyorum ve huzur görüyorum arabada!