1JZ vs 2JZ – Hangisi En İyidir? Hadi bulalım!

Efsanevi 1JZ Vs 2JZ Motorların; motor özelliklerini, güç oranlarını, ses kliplerini, ayar potansiyelini ve daha fazlasını karşılaştırıyoruz.

MOTOR ÖZELLİKLERİ

1JZ-GTE

1JZ-GTE, Toyota Motor Corporation tarafından üretildi ve 1991 Soarer GT’de piyasaya çıktı. Bu amiral gemisi motoru için Toyota, altı sıra silindirli bir dizilime sahip bir turbo seçti. 86 mm delikli ve 71.5 mm stroklara sahipti. Motor, son iterasyonunda daha gelişmiş bir kafa tasarımına geçiş de dahil olmak üzere üretim döngüsünde çeşitli değişiklikler yaptı (İstihbarat ile Değişken Vana Zamanlaması).

1JZ-GTE’nin son sürümü orijinal ikiz turbo şarj setinden daha büyük bir tek turbo kurulumuna geçti. Bu motor, Toyota’nın Soarer, Supra ve JZX ailesinin “Tourer V” varyantlarını kapsayan doksanlı otomobil serisinin en üstünde bulunabilir.

Bu, yerinden olma, sağlam iç yapılar ve bol satış sonrası ayar desteği nedeniyle diğer kasalara takas edilmek üzere popüler bir motordur. Dedikodulara göre doğru destek değişiklikleri, yakıt doldurma, turbo ve motor yönetimi ile stok motorunun krankta 800 pası geçebileceği biliniyor. (Lütfen unutmayın ki bunlar sadece söylenti!)

*İmalatçı: Toyota
*Sürüm: Toyota Chaser JZX100 Turner V
*Hacim: 2498 cc (2.5 litreye yuvarlandı)
*Konfigürasyon: DOHC (Dual Over Head Cams), 24 Valf, BEAMS VVT-i
*Güç: 280ps @ 7,500 rpm
*Tork: 2,400 rpm’de 280 lb ft
*Turbo: CT15B
*Stok basınç: 9 PSI

1JZ-GTE’yi barındıran otomobiller: Toyota Chaser / Cresta / Mark II Tourer V (JZX81, JZX90, JZX100, JZX110), Toyota Soarer (JZZ30), Toyota Supra MK III (Japonya ve Avustralya sadece JZA70), Toyota Verossa, Toyota Crown (JZS170), Toyota Mark II

2JZ-GTE

2JZ-GTE, Toyota’nın Aristo V (JZS147) gücünü 1991’de başlattı. İlk olarak Toyota’nın, Nissan’ın çılgınca başarılı RB26DETT motoruna verdiği yanıt olarak tasarlandı. 2JZ-GTE, 1JZ’nin güçlü yanlarının birçoğunu taşıyor. ve ona göre daha büyük bir yerinden çıkma ve daha gelişmiş seçenek sunuyor. Hitachi ardışık turbo şarj cihazları üzerine kurulmuştur. 2JZ, 1JZ’nin sahip olduğu 86 mm’lik deliği korur ancak inmesi 71.5 mm’den 86 mm’ye yükseltilir.

2JZ-GTE, “Fast & The Furious” filmi aracılığıyla popüler kültürde ölümsüzleştirildi. Genç Paul Walker’ın karakteri, unutulmaz birçok sahnede 2JZ-GTE ile güçlendirilmiş Toyota Supra inşa etti ve sürdü. “Brian O’Conner – Sana 10 saniyelik bir araba borçluyum.”

*İmalatçı: Toyota
*Sürüm: Toyota Supra JZA80 (1993-2002)
*Hacim: 2997 cc (3.0 litreye yuvarlandı)
*Yapılandırma: DOHC (Dual Over Head Cams), 24 Valf
*Güç: 280ps @ 5.600 rpm
*Tork: 320 lb ft @ 4.000 rpm
*Turbo: CT20 Türbin x 2 (Sıralı)
*Stok basınç: 11 PSI

2JZ-GTE’yi barındıran otomobiller:Toyota Aristo 3.0V JZS147 (sadece Japonya), Toyota Aristo V300 JZS161 (Japonya sadece), Toyota Supra RZ / Turbo JZA80

Skorlar ve Sonuç

1JZ-GTE: 4/5
2JZ-GTE: 5/5

Hem 1JZ-GTE hem de 2JZ-GTE, yüksek beygir gücüne ve sağlam güvenilirliğe sahip motorlar olarak kıskanç itibara sahiptir. Bunun bir kanıtı, birçok profesyonel sürücünün “V8” ya da “JZ” ailesinden motorlarını seçtikleri zamandır. Kağıt üzerinde her iki motor da çok benzer ancak 2JZ-GTE’nin artan yer değiştirmesi, daha düşük devirlerde aynı seviyede güç sağlıyor. Bu, 2JZ-GTE’ye avantaj sağlıyor.

EGZOZ SESLERİ

Hoparlörlerinizi sesini yükseltin ve motorlarımızın bu ses klibi derlemelerinin keyfini çıkarın.

1JZ-GTE Ayarlı Egzoz Sesi

Ayarlanan 1JZ-GTE sesini içinizde hissettikten sonra Japonya’nın “1JZ Toplantısı” nı da katarak sizleri 1JZ-GTE’nin büyülü dünyasına uğurluyoruz. 🙂

2JZ-GTE Ayarlı Egzoz Sesi

Skorlar ve Sonuç

1JZ-GTE: 5/5
2JZ-GTE: 5/5

Toyota’nın JZ motorları büyük ölçüde sondaj motorları olarak kabul görüyor. Sesi nasıl takdir edersiniz son derece öznel, ancak her iki motora beş yıldızdan beşini vermek için benimle aynı fikirde olmayanlarınız da vardır. Yükseltilmiş altı silindirli motorlar sadece, harika sesler!

DYNO AYAR VİDEOLARI

YouTube’da ayarlanmış JZ motor videoları zenginliği var ve her iki motorun da benzer ayarlama potansiyeline sahip olması nedeniyle, bir dyno’yu bağlam ya da bütçesiz başka bir dyno’ya karşı haksızlık yapıyor gibi göstereceksiniz; bunun yerine bazılarının en çılgın JZ ayarlamasını gösteren iki videoyu bir göz atalım.

1JZ-GTE Dyno Ayarı

Bu video da, dyno’da 900 ps’yi aşan cıvatalı bir 1JZ-GTE stok motoru gösteriliyor.

2JZ-GTE Dyno Ayarı

Bu inanılmaz alet Titan Motorsports’un 1600HP gücündeki Toyota Supra’sı. Fair Lakes Otomobil & Kahve buluşmasında görünüyor.

Skorlar ve Sonuç

1JZ-GTE: 5/5
2JZ-GTE: 5/5

Çoğu insanın, 2JZ’nin daha güçlü olduğunu düşünmesinin nedeni, daha yüksek güç seviyelerine sahip olabilmesidir. Fakat ekstra yerinden etme hesapları yapılmıyor. Genel bir kural, 1JZ stok alt ucunun yaklaşık 650-700 beygir gücü için iyi ve stok 2JZ alt ucunun yaklaşık 800 beygir gücü için iyi olmasıdır. 2JZ’nin o zaman daha güçlü olacağını düşünür müydünüz? Yanlış.

Dustrunnerauto’s ;Her ikisi de bir üretim otomobilinde gelebilecek en güçlü fabrika motorlarından bazıları.

Stok 1JZ alttaki uç 650-700, 260-280 hp / litre (650 hp / 2,5 litre = 260 hp / litre) için iyi. 266hp / litre 800hp civarında olan stok 2JZ’nin alt sınırı. Bu motorun alt uçları her ikisi de daha önce aktardığım rakamları aştı. Ancak, 1JZ ve 2JZ, alt uçlarında 266hp / litre’yi güvenilir şekilde itebilir. “Her ikisi de bir üretim otomobilinde gelebilecek en güçlü fabrika motorlarından bazıları. Dünyadaki az sayıda motor, 1000 beygir gücü veya daha fazla dayanabiliyor. “

DRIFT VİDEOLARI

Peki drift sürücüleri bu iki motor hakkında kendileri ne düşünüyorlar? İki motorun da bazı (drift) basınç altında bıraktıkları sürücülerle inceleyelim;

1JZ-GTE Drift Videoları

TRUST T67-25G & 450ps ile 1JZ-GTE’ye sahip JZX100

İkinci 1JZ videomuz Ryan Tuerck’in ikinci Off Seasons videosudur. İnanılmaz sürüş, drift ve 1JZ sesleri!

2JZ-GTE Drift Videoları

Bu video, Sırbistan’da Drift yapan bir Türk Pilot Timur Pomak’ın ve 800ps + Nissan S13’ünü gösteriyor.

Gatebil, inanılmaz otomobil yapımları ve muhteşem Drift konusunda bir üne sahiptir, bu klip, ünlü patikada kauçuk yakan 2JZ’li güçlü araç seçimini gösteriyor.

Skorlar ve Sonuç

1JZ-GTE: 5/5
2JZ-GTE: 5/5

Driftciler, JZ ailesi motorlarına bayılıyorlar, 1JZ-GTE’nin satın alınması daha ucuza ve maalesef 2JZ-GTE’nin ekstra yerinden çıkması, yüksek son ayarlamaya biraz karşı daha uygun. Drift otomobilinizde iki motor olması çok şanslı olur, böylece ikiniz de beş puan kazanırsınız. Kesin bir kazanan yok burada.

1JZ-GTE Vs 2JZ-GTE SONUÇ

Yıldızlarımızı saymanın ve kazananın hangi motor olduğunu görmenin zamanı geldi.

1JZ-GTE 19 yıldız kazandı. 2JZ-GTE, 20 yıldız kazandı. 2JZ-GTE kazandı! 2JZ-GTE’nin deplasmanından dolayı bazı avantajları bulunurken, her iki motor da fabrika performansında ve ayar potansiyelinde çok benzemektedir, bu nedenle 1JZ-GTE’nin biraz daha ucuz maliyeti nedeniyle avantajları vardır. Bu motorlardan birine el atabilirsen, kazanan olacaksın.

Bundan dolayı bir kazanan olmalı, tebrikler 2JZ-GTE!

Yazı: Ahmet Necip Köksal

Kaynak: drifted.com