Diaroma Sanatı & Güzeller Güzeli Garajlar

Aranız da CarTown oynamayan yoktur sanırım?

İçimizde ki o garaj sevdası ve araç aşkıyla o oyunun ve benzeri yapımların bizlere verdiği mutluluk ve sizlere o mutluluğun başka bir boyutunu tanıştıracağım.

Diaroma

Aranız da ilk defa duyanlarınız olabilir ama görenleriniz ve bilenleriniz de vardır. El emeği göz nuru 1/18, 1/35, 1.40 vb. Ölçeklerde yapılan 3 boyutlu modelleme sanatı.

Diaroma kelimesi “dia”- içinden, “orama”- görünen kelimelerinden gelen bir sözcüktür. Kısacası 3 boyutlu tablo sanatıdır.

Tarihi anlatan dioramalarda genel de küçük ölçek kullanılır, bir anı veya olayı canlandıran dioramalarda ise Tam boyut kullanılır.

Bu sanat hakkında okur severlerimizi bu sanat dalı ile bir araya getirerek sizleri de boş vakitlerinizde bu tarz sanat eseri çalışmalarını yapmaya yönelmenizde yardımcı olmaya çalıştım.

Diorama sanatı hakkında çalışmalardan bizleri en çok garajlar heyecanlandırıyor. 🙂 Araba yapmak kadar sabır isteyen bir iş olduğunu görebiliyoruz. Çok aşırı detaylılar, ne kadar çok detay o kadar güzel! Tıpkı modifiye gibi, nede olsa Modifiye Bir Detay Sanatıdır. Sizlerde bu sanatla ileniyorsanız lütfen yarattığınız eserleri info@yarisgaraji.com adresine yollayın sizleri de yayınlayalım.

Yazı: Ahmet Necip Köksal