Kaliforniya Onu Arıyor; Sahilde Porsche Tamir Eden Adam

Sevdiğimiz dükkânlardan birisi! Porsche 356’nın yeni olduğu 1950’lerde, Pasifik kıyı yolu, nihai Porsche Deneyimi Merkezi, Atlanta ve L.A ‘daki şirketin elçilik-pisti karakollarına verilen isim miydi?

Kaliforniya sahili havayla soğutmalı düz-dörtlü 356’nın motoruyla yankılandı. Los Angeles’tan San Diego’ya kadar her küçük kıyı kasabasın da bir Porsche tamircisi vardı. Bazıları Porsche’nin 1950’lerde Amerika’ya gönderdiği ana servis idi. Diğerleri ise Porsche’leri tamir ederek öğrenmişlerdi. Onlar ulaşımın, sürüşten daha önemli olduğu bir ülkeye, spor araba kültürünü getiren emektarlardı!

Staggs, Kaliforniya’nın San Clemente isimli eyaletinde Pasifik Kıyı yoluna uzak olmayan, ahşap tezgâhlı iki kapılı garajında yaşıyor. 1973’den beri burada ve Porsche 356 konusunda uzmanlaşmış, klasik bir şekilde otomobil tamiri yapıyor. “1 adam, 1 alet çantası ve 1 otomobil” O bu şekilde her şeyi tamir edebiliyor.

Stagss, “İsteklerinize göre arabanızı tamir edebilirim, yoksa arabanızı tamir edebilirim oda değilse arabanızı ilk günkü gibi hale getirebilirim.” diyor.

Staggs, 1960’ların sonlarında bir genç olarak, her yıl ABD’de yüz binlerce Volkswagen Beetles satıldığı çağa aitti ve her çocuğun sahip olmak istediği John Muir’in efsanevi elle yazılıp, elle çizilmiş, “Volkswagen’i Ayakta Tutmak İçin; Bilmeyenlere Adım Adım Prosedürler El Kitabı” ‘na sahipti.

Staggs lise yılların da San Clemente’de ki lisesinin otoparkında bulunan Beetles’da çalıştı. Sonralarında en iyi Porsche mekanikçilerini gezerek ve saatlerce sorular sorarak Porsche’ye geçti.

Stagss’ın dükkânı muhtemelen sizin garajınıza benziyor olabilir, bu yüzden buradaki özü bulmak kolay. Çılgınca servis teknisyeni yok, parıltılı anahtarı olan katlanabilir alet kutuları yok, hidrolik asansörlerin üzerine dizilmiş hiç bir otomobil yok.

Bunun yerine, Staggs ve asistanı Kerry Sink, düz bir çimento zemin de 356s’lik kaldıraçlar ve bir kaç on yıl içerisinde edilinen hoş bir karışıklık var. Onların gözünde ise burası harikalar tasarlayan bir mağara. Yıllar boyunca bir araya gelen 356 için özel parçaların bulunduğu bir hazine mağarası.

356 çok karmaşık bir araba değil, yine de Staggs, bunların üzerinde çalışmayı daha da önemli hale getirdiğini savunuyor. “Basit görünüyor, ama en küçük şey basitlik açısından en büyük farkı yaratıyor.” Crescent anahtarı gibi. Bir Crescent anahtarı sadece iki hareketli parçaya, bir çene kaymasına ve küçük parmak tekerleğine sahiptir. Fakat doğru inşa edilmezse, İngiliz anahtarı cıvatayla bağlı kalmaz. Gevşek geliyor. “Basit tasarım düzgün yürütülmediği için.”

Staggs’ın gerçekleştirmediği bir hizmet, konsorsiyum seviyesinde restorasyon. “Arabalarını kullanan insanlara daha çok ilgi duyuyoruz” diyor. Porsches ile fazla bir şey yapmak istemiyor. “Fantezi 911 Turbos ya da her ne olursa olsun – aslında bu şeylere hiç ilgi duymuyorum, 356 ile güç kabinesinin dokuzda biri kadarını bile alabilir misin?, hidrolik direksiyon yok, elektrik frenleri yok. Motor ve debriyaj, topuklu ve toeing çalışıyorsun, bundan daha iyi olamaz “diyor.

Aralık ayında 356’lar için yıllık bir kutlamayla arabaya olan ilgisini artırmak için elinden geleni yapıyor. Bir barbekü, servis koylarında oynayan bir grup ve gün boyunca gelip giden düzinelerce 356’larla bir zorunluluk olayı var. Tabii ki Staggs, bu arabalarından birçoğunu, kendi ’64 kupası da dâhil olmak üzere, 30 yıl önce 750 dolarlık bir motor almadan satın aldı.

Porsche korkunç derecede hızlı ve zorlu bir şekilde karmaşık hale geldi. Daha eski otomobiller bile, Porsche Classic Partner mağazaları gibi, hipermodern, prim ücreti olanakları kullanmaya giderek daha fazla yol buluyor. Staggs’ın 356s’da çalıştığı samimi, gösterişsiz yol bize yol boyunca kaybolmuş olanı gösterir.

Porsche mekanikçiniz San Clemente ‘de Rainbow yapımı flip-flop marka sandaletler giydiğinde ve işe başlamadan önce Lower Trestles’da birkaç dalgayla dolaştığını görebildiğinizde, bir spor otomobil sahibi olduğunuzun deneyimi daha kişisel hale gelir ve bu klübün bir parçası olma hissi verir.

Jack Staggs arabanızla ilgili her şeyi bilir, sanki eşsizmiş gibi davranır ve sizi bir coşku topluluğuna davet eder. Spor arabamız 59 hp mi yoksa 580hp mi yapalım, hepimizin istediği şey bu.

Ülkemizde de bu tarz eminim ki o ufak harikalar çıkardıkları garajlarında harika otomobiller tamir ederek daha iyi hale getiriyorlardır.

Kaynak: Road & Track
Yazı: Ahmet Necip Köksal