Kendi Stoplarımızı Yaptık

Arabamızın stopları ve fren lambalarının olmaması bizleri korkutuyordu. Arabamızdaki xenon farları da ayrı bir hikâye tabi. Gece vakti yola bir çıkıyoruz zifiri karanlık kimse geldiğimizi yâda gittiğimizi görmüyor. Tabi bazı durumlar için bu yararlı bir şey ancak bu konuda konuşmayacağım.

Xenon farlarımızı normal farlar ile değiştirdik ve rahat ettik artık önümüz aydınlanıyor nereye gittiğimizi görebiliyoruz, çukur olsun viraj olsun karşıdan gelenler olsun hepsini görebileceğiz.

Stoplara el atmaya karar verdik, tabi arka tarafında hiçbir şey yoktu. Arkadaş stopların arkasını ne yaptınız ya! Bunu niye sökersiniz kardeşim.

Hemen gidip malzeme topladık. Sinyal ile uğraşmayacağımız için stoplar ve fren lambaları yeterli idi. Gidip 4 adet stop ampulü, 4 adet papatya duy 6 metre kablo, 1 adet sigorta ve yuvasını aldık.

Duylar stoplardaki deliklere güzel oturuyordu ancak sabit durmuyordu. Hali ile en sevdiğimiz aletlerden biri olan akıllı vidalar devreye girdi ve duyları sabitleyebildik.

Belki dikkatinizi çekmiştir duyların şase (-) bağlantısı yoktu. Bütün duylara kablomuzu çektik ve en iyi bağlantı noktası olduğunu düşündüğümüz yere kabloları çektik.

Frenleri bağlayalım dedik ve fark ettik ki adamlar fren müşürünü bile sökmüşler arabadan. Tofaşcı abilerimizden bir fren müşürü aldık ve yerine oturttuk, direk sıkıntısız oturdu ancak ayarı için biraz uğraştık.

Tabi lambalarımızı da bir düğmeye bağlamamız gerekliydi. Murat Özkan’nı Rekırö koltuğu ile beraber arabamıza oturttuk ve ön göğüsteki düğmemize lambalarımızı bağladı.

Arkada güzel bir şase noktası bulduk.

Stopları yerine taktık ve kablolarını bağlamaya başladık. Bütün kablolarımız aracın içinden geçirdik. “Because Drift Car”

Bütün kablolarımızı kontrol ettik ve sistemi test ettik. Sorun yoktu.

Tabi kablolarımızı da ucundan azcık sakladık da!

Sonuç: Şimdilik YETERLİ 😀

Şimdi yapılacaklar sırasında arka cam üstüne LED 3. fren lambası var.

Fotoğraflarımızın 5312 x 2988 px (masa üstü boyutu) olarak indirmek isterseniz FLICKR hesabımızdan ücretsiz indirebilirsiniz.