2017 Kemer Drift Festivali Hazırlıkları

2017 Kemer Drift Festivali yazısını unuttuk iyi mi? JOKER E30 ile harika bir hafta sonu geçirdik, hatta verdiğim emeğin karşılığını tam olarak aldığımı hissettim. Tabi yine bir dünya emek ve dolar harcadıktan sonra.

En son Uşak Drift Festivalinde başımıza gelmeyen kalmamıştı. Arka spacer bijonları sıyırdı geldi, kendi yaptığımız açı kitimiz beni öldürmeye çalıştı, yakıt deposu sağa sola benzin döküp beni yakmaya çalıştı ve en önemlisi yeni yaptırdığım baskı balatayı elime almıştım. Bu sefer sorunsuz bitirme niyetindeyim ancak sadece 1 ay sürem vardı.

Yapılacak işlerin listesi uzun zaman kısa idi, her ne olursa olsun Uşak ‘ta yaşadıklarımı tekrar yaşamaya niyetim yok. Spacerlarıma kesin çözüm bulmam lazım ki bir daha sıyrılmasın, yakıt deposunu yenile iyi bir şey olsa şahin deposu olmazdı zaten, Kemer gibi sıcak bir memlekette hararetin problem olmamasını sağlamalıyım, açı kiti den kurtulmam lazım, aracı sertleştirmem lazım ve tatbikî yine baskı balata işi! Hepsi bitince de aracı test edeceğim eğer her şeyi ile hazır değilse gitmeyeceğim kesin kararlıyım.

Hemen işe koyuldum ilk iş beni öldürmeye çalışan acı kitini en kurtuldum, 1 kesme taşı ve işlem tamam.

İkinci iş baskı balata, şanzıman aşağı baskı balata söküldü ve özenle tavsiye edilen Emirler Baskı Balata Ceyhun Öztürk kardeşimin dükkânına vardım. Durumu anlattım Ceyhun kardeşim üstüne düşeni yaptı ve ölümsüz hale getirdiği baskıyı kısa bir sürede teslim etti. Kendisine çok söyledim ama gerçek ölümsüz yaptı baskı balatayı Kemer de bunu anladım. Helal olsun kardeşime.

Araca baskıyı taktığım gün kendimi Kaya Radyatöre attım. Dedim bagaja şöyle böyle alsana ölçüler dediler hallederiz. Oem (Ford çıkması) bir radyatör ve açtın mı kasırga yaratan bir fan ayarladılar anında. Yan kazanlarını ve bağlantı ayaklarını da yapıp teslim ettiler hepi topu bütün iş 1 gün sürdü.

Tabi suyu bloktaki klima radyatörünün giriş çıkışından alacaktım ama arabanın önünden arkaya gitmesi için birde pompa lazımdı. Kenan Büyükbahçeci ‘den bir telefon ve gereken pompa marka modeline kadar bulundu. Kendisinin koca V8 indeki suyu döndüren bizimkini hayli döndür diye düşünüp malı aldım. Tabi havanın yaptığımız radyatörün içindende geçmesi lazımki içindeki suyu soğutsun. Bagajda taban sacımız yoktu oradan alıp arkadan çıkacak şekilde güzelinden bir kanal yaptık.

JOKER E30 ‘u en çok kesip biçmeyi seven Murat Özkan ‘a da sıcak havanın çıkacağı yerleri açma işini bıraktım. Pek bir mutlu oldu uzun zamandır arabayı kesemiyordu. 🙂

Radyatör bittiği gün hemen bir ufak test ettim ve her şey çok harikaydı. Marşa bastığımda fanı açık tutarsam devir daim açacak kadar motor ısınmıyor, artık o derece iyi soğutuyor. Baskı desen fantastik sıkıntı yok.

Sırada spacer/flanş işi var hemen söküp ailemizin tornacısı Lokman Torna ‘ya götürdüm. Oraya giderken de yanımda saplamalar ve bijonlar götürdüm. “2 sene önce yaptığın spacerlar sıyrıldı arabayı parçalıyordum” deyip önüne attım spacerları pek bir mahcup oldu sıkıldı. Bilse 3 bijon ile piste çıktığımı 🙂 neyse bu vesile ile de itiraf etmiş oldum. Lokman ustam spacerlara yeni saplamalarını yerleştirdi, bende bu sırada direksiyon kutumu tamir için kendisine getirdim. Malların hepsi yapıldı aldım aracıma taktım ve hiç lastik değiştirmekten bu kadar mutlu olmamıştım. Açıkçası bu saplamalı spacerlar ile BMW’nin lastiklerini değiştirmek çok kolaylaştı. Direksiyon kutumda 50 dereceye yakın açı alan lastiklerime rağmen muhteşem çalışır oldu.

Bunlardan hemen sonra aracı çektim Genç Auto Şase ‘ye. Arka yayaları değiştirdik önleri sertleştirdik kestik biçtik yamulttuk lastikleri düz basar hale getirdik. Araca coilover takmadan yapılabileceğin en iyisi haline getirdiğimize inanıyorum. 10 kere sök tak yapmalarına rağmen 1 kere bile gıkları çıkmayan usanmadan aracı söküp takan Genç Auto Şase ailesine de teşekkür ederim. JOKER E30‘a artık coilover taksak süper olacak aracın buna ihtiyacı var. Yâda Airride mı taksak çılgınlar gibi yanlar gelir pite girince yere basar bırakırız çok zekzi olabilir, lastik değiştirirken dikeriz havaya 🙂

Geldik belalım yakıt depoma. Yeni bir depoya ihtiyacım vardı, yapalım yâda alalım dedim Çin malı depolarda sünger yok içi boş kutu yakıt sağa sola savrulmasın diye birde ekstradan salla pati tankı alıp takmak gerek, komple sisteme baktım 1 çuval para ediyor. Farklı bir yol ararken cevabı RB King Levent Köremezli abimizden bulduk. Kendisinin offroad araçlarında kullandığı hopla zıpla yan yat her şart altında çalıştırdığı yakıt depolarını görüp ondan bir tanede kendime aldım. Levent abimiz bu depoların içine kendisi salla pati tankı (swirl pot) yapıyor bu sayede pompanın ucunda hep yakıt kalıyor. Tabi bu depoyu yerine sokabilmek için bagajına yarısını söktük oda ayrı bir mücadeleydi.

Boş kaldığımız bir anda ön/arka tampon ve bagaj kapağına kaput mandalları taktık. Sök tak aç kapa artık daha kolay. Yine bir dünya lastik ayarlandı. Yakıtlar sular yağlar yenilendi her şey test için hazırdı.

Bizim sokakta ufaktan bir test daha yaptık. Radyatör harika, yakıt deposu sorunsuz, direksiyon kitlenmiyor, lastik sök tak artık dert değil derken arka tekerlek titremeye başladı. Bu durum hiç yabancı gelmedi sanki süspansiyon yine arka taşıyıcıdan ayrılmıştı.

Aracın altına bir göz attım ve süspansiyon nerde arka taşıyıcı nerde? Arabayı yüklemeye 4 gün kaldı başımıza gelene bak. Hakan BMW ‘ ye bir telefon anında arka taşıyıcım (e28) ve 3,73 diferansiyelim bulundu. Diffi uzun zamandır arıyordum var deyince dayanamayıp onu da aldım.

Diffi Hüseyin usta – Tuna Egzoz ’a teslim ettim süper seksi kaynaklarından birini daha yaptı, bizde o sırada arka taşıyıcıyı taktık. Tabi süspansiyona 2 de güzel parça yaptım ki bir daha yerinden ayrılmasınlar. Hepsi araca takıldı tekrar bir test ve artık hazırım.

Bu sırada hanım Kemer de arabaya binmek istediğini dile getirdi. Bunu duyan Tan Uydaş kendi yarış aracından söktüğü yarış koltuğu ve kemeri aracıma taktı. Seviyorum bu adamları arkadaş, Kemer de Drift Taksi zamanı.

Driftchi dostu Zafer Murat araç lojistiğimiz için İstanbul ekibinin arabalarını alıp Angaramıza geldi. Bende aracımı lastiklerimi alet edevatları mı ve kullanacağım çadırımı yükleyip kendilerini yola çıkardım. Hanımı da alıp yola çıktık mı bu iş tamam Antalya Kemer bekle biz geliyoruz.

Bir sonraki yazımızda Kemer Drift Festivalinde neler yaşadığımızı öğreneceksiniz.

Teşekkürler:

Kadir Örs – Örs Garaj: Her işimizi yapar.
Emirler Baskı Balata – Ceyhun Öztürk: 0538 732 94 12
Kaya Radyatör: 0312 278 55 06
Lokman Torna: 0543 937 51 84
Genç Auto Şase: Hepimizin şasecisi.
Levent Köremezli: Sınırsız destek.
Murat Özkan: Sınırsız destek.
Tan Uydaş: Sınırsız destek.
Hakan BMW: Her türlü BMW parçası: 0532 491 30 82
Tuna Egzoz – Hüseyin usta: Her türlü kaynak + egzoz işi: 0535 566 07 55
Zafer Murat: Araç lojistiği: 0535 763 96 76

Not: Yukarıda adı geçen usta ve firmaların hiçbirinin Yarış Garajı sitesi ile alakası yoktur. Aracımıza yapılan işlerin hepsi kuruşuna kadar ödenmiştir. Bu insanların ve markaların bu sayfada yazılı olmasının tek sebebi adam gibi ve hakkı ile iş yapmalarıdır. Sanayide aracını yaptırma çabasında olanlar neden bahsettiğimi iyi bilirler. Burada adı geçen kişi ve m bizim güvenip paramız ile iş yaptırdığımız insanlardır.