Proje Nevarla

Yakın takipçilerimiz bilir yaklaşık 6 ay kadar önce 2007 model Nissan Navara pikap aldım. Sizlere nedeni nasılı yapılacakları yazmadan önce araca ısınma ve gereken her şeyi öğrenme kararı aldım. Bu süre zarfında bolca gazladım (tatbikî hız sınırlarını aşmadan), yük taşıdım, basit bakımını yaptım ve çok keyif aldım. Tabi yakıt tüketimi vb. konulara da dikkat etmeye çalıştım.

Neden Navara?

Öncelikle neden Nissan Navara onu anlatayım. Birden fazla işte kullanacağım bir araç arıyordum, hepsinin kendine özgü ihtiyaçları vardı ve Nissan Navara benim tam aradığım özellikte idi. Aracı günlük kullanacaktım, şantiyelerimde (asıl meslek inşaat mühendisi) kullanacaktım ve hayatımın bir parçası olan motor sporlarında kullanacaktım.

Günlük hayatta, trafikte kullanmak için alacağım araç kesinlikle otomatik vites olacaktı. Bunun 2 sebebi var; ilki trafikte debriyaj depiklemekten bıkmış olmam, ikincisi ise eşimin de rahatlıkla kullanabilmesi için. Günün yorgunluğunun üstüne birde onu markete götürmem kendisi binip gitsin. Bundan önce günlük olarak Corsa Fiesta ve Focus kullandım ancak artık biraz daha büyük bir araç istiyorum, sürekli yolcu ile omuz omuza gitmek zorunda mıyım? Hani 193cm boyunda 110kg Corsa’dan inerken garip görüntüler veriyor.

Şantiyelerimde zaman zaman ağır nakliyelerim oluyor. Tabi asıl haftalık (2 günde 1 daha doğru diyebiliriz) olarak da orta ağırlıkta (600litre mazot) taşıma işlerim oluyor. Bagajına 3 adet 200 litrelik varil atıp benzin istasyonuna gidip mazot alabileceğim bir araç olmalı. SUV veya minibüs tarzı bir araç olduğunda dolum sırasında sıkıntı oluyor, dolu variller inerken sıkıntı oluyor ve tabi aracın içi komple mazot kokuyor! Yıllarca kullandığımız Doblo’lardaki en büyük sıkıntı buydu.

Tabi birde bu işin motorsporları kısmı var, alacağım aracın kesinlikle römork ile araç çekebilecek bir araç olması lazımdı. Takipçilerimiz bilir Murat Yolcu kankam bana römork hediye etmişti şimdide onu çekecek araç alma zamanıydı. Pit alanında gerek olan her şeyi de yanında götürecekti.

Hemen toplayalım otomatik vites, büyük, yük taşıyabilen ve römork çekebilecek bir araç. Bu durumda kesinlikle pikap arıyordum. Hemen malum sitelerde arama ayarları girildi ve ne var ne yok tarandı. Nakit para elimde 2 ay boyunca istediğim aracı aradım, yanlış hatırlamıyorsam 9 defa Otonomi’ye gittim, 20’nın üzerinde araca baktım artık neredeyse vaz geçiyordum ki şuan altımdaki araç ilana girdi. 1,5 saat içinde araca bakıldı kontrol edildi ve para ruhsat (çokomel) işlemi gerçekleştirildi. Noterde imzayı attım ve Proje Nevarla doğdu. MTN Garaj‘a sevgiler!

Alet nalet kankiler; otomatik vites, hız sabitleyici, deri koltuk, koltuk ısıtma, yer gök elektrikli, sunroof, bagajda Slider (hayır Volkan Arısoy‘un E36 değil) kapama sistemi, kocaman aynalı, 175 bin km’de, ruhsata işi çeki demirli, muayeneli, 4×4 ve 4×2 ayrılabilen kırıksız çürüksüz bir makina sahibi oldum. Tek eksiği teybi ki kocaman ekranlı bir teyp de aldım ilk fırsatta ProMod Oto Dizayn‘na gidip taktıracağım.

İlk kullandığımda çok hoşuma gitti, yüksek yola hâkim, otomatik vites bastımı gidiyor değişik hisler uyandıran bir alet. Ağırlığını hissedebildiğim ancak diplediğine araba gibi hızlanan konforlu bir güzellik. 2 gün internette Navara fotoğrafları, videoları baktım forumlarda kronik sıkıntılarını öğrenmeye çalıştım. Eşim kullandı bayıldı, babam kullandı hasta oldu, yakın arkadaşlarım kullandı hepsi pikapcı oldu bir tanesi de 1 hafta sonra gidip kendine pikap aldı (buraya adını yazıp seni rencide etmeyeceğim Yunus).

Tabi bu süre zarfında bende kendi çapımda bu aracın modifiyesi ile ilgili plan yaptım ve zamana yayma kararı aldım. Kozmetik, yürüyen motor az çok ne yapacağımı biliyorum. Nevarla‘yı zamanla planladığım gibi güzel bir araç haline getireceğim. Şimdiden söyleyeyim bu araç hiç bir zaman yükselmeyecek, tam tersine konforunu bozmayacağımı bilsem biraz daha alçaltırım.

Araç bugün 195 bin km’yi geçti. Uşak, Kemer, Çankırı, Polatlı ve Datça gibi uzun yollarda gitti, şehir içinde gazladı. Ağır yük taşıdı, yağmurda yanladı ve hepsini çok kolaylıkla yaptı. İlk defa benim için bütün boşlukları tam olarak dolduran bir aracım oldu. Aramıza hoş geldin Nevarla.

Bir sonraki yazı Nevarla Ne Kadar Yakıyor? Takipte kalın, sorularınız ve görmek istedikleriniz için mail atmanız veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşmanız yeterli.

NOT: Pikap aldığınızda başınıza gelecek şeylerden biri de kim ne taşıyacaksa sizi arıyor olması. 😀 Şehir içi nakliyatçı gibi oldum.