DriftWide Kendi Bodykitimizi Yaptık

Her ne kadar üzerinden fazlaca zaman geçmiş olsa da yarattığımız DriftWide Bodykitin yazısını artık yayınlayalım. Hatırlarsanız aracınıza “Roket Beni Body kit” yapmıştık. Fazlası ile fonksiyonel olmuştu ancak patlayan lastikler ve üzerine oturun su samurları sağ olsun ürünü farklı bir malzemeden yapmamız gerekiyordu.

Bu dönemde bodykitçi abilerimiz E30 içinde body kit üretmeye başlamıştı ancak ciddi anlamda 1 araba parası istedikleri için onlar yapıyorsa bizde yaparız ne kadar zor olabilir ki dedirttiler. Hemen yutupu açıp body kit nasıl yapılır videoları ile daimi suç ortağım Murat Özkan‘ı zehirlemeye başladım. Oda bir şeylerin olduğunu anlamıştı ancak işin ne kadar dibe gittiğini henüz bilmiyordu. Videolar fotoğraflar ve devamlı tacizim 5 gün sonra sonuç verdi Murat Özkan kendisi biz bunu yaparız aslında dedi. 😀 JOKER E30 da halen Roket Beni Bodykit vardı bundan dolayı LK üzerinde yapmaya karar verdik. Planınızı da yaptık şekil çıkaracağız, boyayacağız ve fiber kalıbını alıp fiber çamurluk ağzı yapacağız. Çok kolay değil mi???

Şantiyede sıkça kullanılan genişleyen poliüretan köpükten 1 koli alıp geldim dik duran çamurluğa tutunmaya zorlanıyor ama az az yapabiliyoruz. Sabahtan LK az az sıkıp bırakmış ben iş çıkışı gelip var olan köpüğü 2 katına çıkardım. Bir ara 2 karış köpüğümüz vardı çamurluk üstünde. Kuruyup hazır olduğunda milenyumun son kölesi (Murat Özkan) çamurluklara şekil vermeye başladı. Biraz kesiyor biraz zımpara yapıyor yaptığını beğenmiyor tekrar köpükle dolduruyor ve sanatını icra ediyor. Kabaca şekli ortaya çıktı ve bence süper seksi bir şey oldu. Tabi ben kendi içimden JOKER E30 ‘da yapacağım değişiklikleri de planlıyorum. Köle çok uğraştı farklı kesici aletler denedi ve 5 günün sonunda son şekli ortaya çıkardı detayları ile her şeyi hazırdı. Hatta arabanın rengine de boyayıp baktık nasıl oldu diye.

Tabi biz 3d çizim programı + 3d yazıcı yerine göz + pıçak ile çalıştığımız için aynı şekli diğer çamurlukta da çıkarmamız gerekiyordu. Yine 1 koli köpük aldık ve işe giriştik. Köle eve gitmiyor araba bitsin diye sabahlara kadar çalışıyor, garaja gelen sivrisinekler bıtbıt ediyor zaten kimse işin fiber kısmını yapabileceğimize inanmıyor ki bizimde bu konuda şüphelerimiz var.

Ön 2 çamurluk bitti arkalara başlamadan fiber işine el atalım dedik. O sırada garaja ziyarete gelen Emrah Yaşar kardeşimin babasının heykel tıraş olduğunu ve fiber den ülkenin birçok yerine heykeller yaptığını öğrenince içimden sevinç çığlıkları attım ama çaktırmadım. Hafta sonuna babayı garaja davet ettim ve sağ olsunlar kırmayıp geldiler. Bu noktada asıl planım şekli hazır çıkarmışken işi babanın kucağına atıp koşarak uzaklaşmak ancak babanın işleri yoğun ki 1 gün sonra şehir dışına gitti bir daha görüşüp teşekkür bile edemedik kendisine. Ancak bu sırada bize malzeme listesi yapılış sırası karışım şekli her türlü bilgiyi verdi artık kafamıza yattı biz bu işi yapacaktık.

Pazartesi malzemeciye vardık ve listemizi verdik ancak amcam garip garip sorular soruyor yok fiberin ağırlığı yok polyesterin şekli ikinci sorudan sonra dedi siz ne yaptığınızı biliyor musunuz? Cevap tabiki de hayır ancak bu konuda fikrimiz var. İşi malları satmak olan abimiz uzun uzadıya bu işi nasıl yapacağımızı neyi neyle ne kadar ne zaman karıştıracağımızı en ince detayına kadar anlattı sağ olsun. Malzemeyi alıp garaja döndük, çamurluk yüzeylerini hazırlamaya başladık ince macun zımpara boya vernik pürüzsüze yakın bir yüzey yaratmaya çalışıyoruz ancak malzeme köpük kopuyor parçalanıyor her şey oluyor.

Bu şekilde sabahı ettik bir gün sonra 2 saat uyumuş olmamıza rağmen ikimizde garajdaydık çünkü gün bugün günlerden “FİBER GÜNÜ” ve biz hazırız. Yüzeyi tekrar temizledik fiber kumaşı gereken şekilde parçaladık karışımı hazırladık ve başladık. Az fiber az polyester az fiber “anaaa karışım donmuş“. Dök çöpe yenisini yap bu sefer daha az sertleştirici ile ve tekrar başla az fiber az polyester az fiber “anaaa durmuyor akıyor“. Dök çöpe tekrar karışım hazırla derken 1 günümüzü aldı 1 adet kalıp çıkarmak ama başardık sarkan yamulan bir şey yok. Diğer gün öbür tarafı yaptık 2 saatimizi aldı ancak aldığımız kalıptan köpüğü ve çamurluğu almakta bayağı güçlük çektik.

Bir gün sonra artık ön çamurluklarımızın kalıpları hazırdı hatta sağ taraftan bir âdete yaptığımız kalıptan çıkardık. Artık iş hızlandı çünkü işi öğrendik. Elde kalıp olunca işi de öğrenince işler iyicene hızlandı. Bu noktada insanların neden 1 araba parası istediğini daha iyi anladım emek yoğun bir iş.

Arka çamurluk zamanı geldi tabi kalıpları hiç boş bırakmıyoruz bu dönemde elimizde 5 adet sağ 4 adet sol ön çamurluk ve kalıplar da kurumayı bekleyen malzeme var. 3 adet çamurluk ağzını aldık kestik biçtik birleştirdik ve arka çamurluklarında şeklini çıkardık. Tabi bu işte 1 günümüzü aldı. Sonraki gün aynı işi diğer tarafa da yaptık bu sırada dün yaptığımızın kalıbını aldık önlere 2 adet daha çamurluk hazırladık artık hızımıza kimse yetişemez, sanırsın merdiven altı kaçak E30 DriftWide Bodykit üreticisiyiz.

Tabi bu sırada evde hanımlar nonstop dırdır garaja gezmeye gelen sivrisinekler ay çok kokuyor ay midem bulandı ay o yok bu. Ustamız Kadir Örs bitlenmiş gibi kaşınıp duruyor adamın fiber ve macun tozuna alerjisi var, bizim kafalar polyesterden bir milyon hayat güzel 🙂 her gece 2 ye 3 e kadar garajdayız.

Sonunda kötü LK‘yı tamamlayabildik. Çok da süper fantastik zekz meşin oldu. Tabi hemen belirteyim LK benim E30 M3 ön lipimi ödünÇALDI. Tabi ben Joker E30 için yapacağım değişikleri sonlandırıyorum ön çamurluğu tampon da bitirmem LK gibi lipe kadar indirmeyeceğim büyük spoiler yerine E30 M3 spoilerimi takacağım ve tabiki JOKER E30 çok daha seksi olacak.

Hemen 1 takımda JOKER E30 için yaptık kestik biçtik taktık. Az macun 2 torba akıllı vida ve işlem tamam. Çamurlukları boyarken aracı komple boyama kararı aldım ve kendi zevkime göre hazırlanan boya ile JOKER E30 un boya işinide aradan çıkarmış olduk.

Bence 2side çok harika oldular. 2si de birbirinden farklı 2si de çok genişler 2si de dünyada tek. Ancak benim için en önemlisi bu işi başarabilmiş olmamız, kimse inanmamış olsa bile inatla emekle bunu başarmış olmamız ve gerçekten güzel bir iş çıkarmış olmamız. Hatta öyle bir bodykit yapmışızki hangi araca taksak yakışıyor. Eminim sizlerde istiyorsunuz şuanda! Email 😀

Modifiye konusunda en çok sevdiğim şeyde zaten bu. Araca body kit istiyordum ve tam kafamdakini sıfırdan yapabildik. LK da kendi aracı için hayal ettiğini başardı. Biz zor yolu seçtik ve her şeyini kendimiz yaptık sizlerde yapabilirsiniz yâda parayı basıp alabilirsiniz ancak modifiye işinde sınır sizsiniz. Modifiye detay sanatıdır.

Not: Sorup duruyorsunuz LK ve JOKER E30 ile bir foto çekimi yapıp yayınlayacağım heyecan yok, az sabır!