Ankara’nın Bugüne Kadarki En İyi Fuarı: Yer6Fest

Ankara’da ne zaman bir otomobil organizasyonu haberi alsak hem ümitleniyor hem de ürküyoruz. Geçmişte Ankara yaşanan organizasyonlardaki sıkıntılar (gerek organizasyon kötülüğü, gerek Ankaralı otomobil severlerin kötülüğü) ve bugüne kadar fuar adı altında yapılmış kalitesiz organizasyonlar. Tabi ki güzel Ankara’mızda güzel organizasyonlar da yapıldı bugüne kadar, yarış veya fuar insanları bir araya getirmeyi başaran gruplar hep güzel işler çıkarmayı başardılar.

Yer6Fest’in organizatörlerinden Kenan Şimşek arayıp organizasyona davet edince tabi ki bizde Yarış Garajı olarak orada bulunacağımızı bildirdik. Yer6Fest sırasında Drift gösterileri de planlanmıştı ve proje araçlarımızdan JOKER E30 için de yer vardı. Tabi sizlere henüz yazmadık JOKER E30 ‘un M20 Turbo motoru artık yok 🙁 Motoru yedik ve yoğunluktan henüz motor toplamadık. Tabi Fuar için standımıza ne götürsek diye düşünmeye başladık; RBL200 offroad aracı, 2JZ 190 Merso, RB26 Ford Sierra, motorsuz JOKER E30  veya Anadol.

En kral adamımız Erdal Akar hemen bize kırdığımız M20 motorun krank ve volanından bir sehpa yaptı (birde eski fren diski kullandı), bizde o sırada fosfor sarı olan lastiklerimizin üstünden 1 kutu sprey boya daha geçtik ve azcık daha göz almasını sağladık.

Gece vaktiJOKER E30 ve Anadol aracımızı fuar alanına götürdük ve bize ayrılan yere yerleştik. Araçlarımızı ve malzemelerimizi geceden göreve başlayan güvenlik/görevli arkadaşlarımıza bırakıp evimize gittik, sıkı uyku lazım yarın uzun bir gün olacak.

Sabah 10’da başlayacağı söylenen organizasyona sabah 10’da gittik ne içerisi full+full iğne atsan yere düşmeyecek. Fuar alanı hınca hınç dolu, gezmeye gelen 100lerce insan. İlk defa bir organizasyonda izlemeye gelenlerde düşünülmüş ve onlara da park alanı ayrılmış. Organizasyonda her şey düşünülmüş ancak bu kadar kalabalık olacağı sanırım düşünülmemiş. Fotoğraf çekemedik!!! Her aracın önünde arkasında 10larca adam.

Drift organizasyonu başladı ve araçlar tek tek piste çıkmaya başladı, e haliyle bende hemen çekemediğim arabaların fotoğraflarını çekmeye koştum. Burada gördüğünüz fotoğraflar herkes Drift pistine koştuğunda çekildi. Neyse sizlere Drift’ten birkaç fotoğraf göstermezsek olmaz sanırım.

Her keyfe uygun araç fuar alanında idi. Basık araçtan, Drift aracına aklınıza e geliyorsa hepsi orada idi. Tabi çok ilgi çekenlerde vardı, polis bu arkadaşı çevirince aralarında geçen diyaloğu çok merak ediyorum.

Bu kardeşlerimiz de sağ olsun gün boyu kendi kafamızın içindeki sesleri duymamıza engel oldular ki onlardan hemen hemen en uzak yerlerden birindeydik.

Dostlar artık araba basmayı bırakmışlar ellerine ne geçerse onu basıyorlar, pisiklet, mosiklet atv ne tutarlarsa basıyor adamlar. Bu nasıl bir a noktasından b noktasına gidememe sevdasıdır halen çözemedim.

Tabi fuarda herkesin isteyip bizim memlekette kolay kolay kimsenin sahip olamayacağı araçlarda vardı. Skyline, Supra hepsi alanda idi.

Uzun süreli takipçilerimiz bilir station dediğinizde bizde akan sular durma noktasına geliyor sebebini bilmiyoruz, ama şu güzellere bir bakın.

Bunca güzel aracı bir araya toparlayabilmek gerçekten güzel bir şey helal olsun organizasyon ekibine!

Bizde tabi çok eğlendik, standımızdaki 2.0 Zetec swaplı Yamaha R1 karbüratörlü Anadol aracımız da insanların ilgi odağı oldu, 100lerce soru geldi, 1000lerce tebrik geldi.

Her şeyden önemlisi ise Ankara çok güzel bir organizasyon gördü, harika bir ortama ev sahipliği yaptı. Ankara’da çok uzun zamandır ilk defa seviyeli, sorunsuz, insanların aileleri ve hatta bebekleri ile geldikleri bir organizasyon gördü. Bu organizasyonu düzenleyen ve emek veren bütün kardeşlerime canı gönülden teşekkür ediyorum. Yer6Fest’in Ankara’nın kalıcı organizasyonu olacağı kesin…

Hafta boyu video ve fotoğrafları sizlerle paylaşacağız.